ساندویچ پنل از ورقه های آلوزینک و یا گالووانیزه به همراه فوم پلی یورتان و فوم اکس پی اس و پلی استایرن قرار گرفته و روی هم ساخته می شوند و همانطور که از اسمش پیداس سازه هایی است همانند ساندویچ است و به یکدیگر متصل هستند. از این پنل ها در صنایع معماری و ساخت و ساز انواع ساختمان و تاسیسات جهت کاهش هزینه و افزایش سرعت در منابع انرژی مورد استفاده قرار میگیرد و در واقع جایگزین بسیار مناسب و بجای مصالح آجری و سیمانی هستند. یکی از مواردی که امروزه مورد توجه سازندگان سازه ها است ،کاهش وزن سازه ها است.

برای ایجاد اتاق‌های تمیز و در طراحی داخلی آن‌ها، معمولا از ساندویچ پانل‌هایی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا ببینیم ساندویچ پانل اتاق تمیز چیست و باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد.

 Clean room sandwich panels

اتاق تمیز چیست؟

به مکان و محیطی که در آن غلظت ذرات معلق در هوا کنترل شده باشد، اتاق تمیز و یا Clean Room گفته می‌شود. در این محیط باید بنا به استانداردها، تعداد معینی از ذرات خارجی در هر متر مکعب از فضا موجود باشد. آلاینده‌های مورد نظر که باید کنترل شود معمولا شامل گرد و غبار، بخارات شیمیایی و میکرو ارگانیسم‌ها می‌شوند. علاوه بر کنترل این ذرات، معمولا دما، فشار و رطوبت نیز به همراه تعداد ذرات خارجی در این محیط‌ها باید کاملا کنترل شده باشد. اتاق‌های تمیز به دو نوع اتاق تقسیم بندی می‌شوند:

اتاق تمیز ایستا:

در این مدل از اتاق‌های تمیز، فقط تجهیزات و دستگاه‌ها به کار می‌پردازند و هیچ انسانی در آن‌ها فعالیت ندارد.

اتاق تمیز پویا:

در این نوع از کلین روم‌ها هم تجهیزات و دستگاه‌ها و هم پرسنل و متخصصین مشغول به فعالیت هستند.

کلین روم‌ها، همچنین بنا به کاربردی که دارند استانداردها و کلاس بندی‌های خاصی برای اندازه و تعداد ذرات مجاز در فضا دارند اما در هیچ کدام از آن‌ها این ذرات کاملا صفر نخواهد شد و تنها باید زیر حد مجاز قرار داشته باشد. ساخت، طراحی و نگهداری از اتاق‌های تمیز بسیار حساس است و باید دقت فوق العاده‌ای برای عدم ورود عوامل خارجی و از بین بردن آلودگی‌های داخلی در آن‌ها صورت گیرد. ساندویچ پانل اتاق تمیز یکی از عوامل مهم برای جلوگیری از ورود و نشست آلاینده‌ها از محیط خارج به محیط‌های بسته کلین روم‌ها به شمار می‌رود.

 

مشخصات ساندویچ پانل اتاق تمیز

برای پوشش سقف و دیوارهای اتاق‌های تمیز از ساندویچ پانل مخصوص این فضاها استفاده می‌شود. این ساندویچ پانل‌ها نوعی مصالح ساختمانی پیش ساخته و آماده هستند که از سه لایه تشکیل شده‌اند. رویه این پوشش‌ها معمولا طوری ساخته می‌شوند که امکان جای گیری میکروب‌ها، باکتری‌ها و گرد غبار در روی آنها از بین برود. این مدل از ساندویچ پانل‌ها همچنین مقاومت بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند.

این پانل‌ها اغلب بنا بر کاربردی که از آن‌ها انتظار می‌رود، به صورت دو رو صاف یا یک رو صاف و یک رو شیاردار ساخته می‌شوند. ضخامت این ورق‌های ساندویچی بستگی به کاربرد آن‌ها داشته و از 4 تا 15 سانتی‌متر متغییر می باشد. چهار چوب این سازه‌ها از جنس آلومینیوم و جنس رویه از فوم عایق پلی یورتان است. این ساندویچ پانل‌ها معمولا ضد حریق بوده و در صورت بروز آتش‌سوزی از گسترش آتش پیشگیری می‌کنند.

Roof sandwich panel

کاربردها و مزایای ساندویچ پانل اتاق تمیز

این سازه‌ها مزایای زیادی برای کلین روم‌ها دارند. سطح این سازه‌های پیش ساخته کاملا به صورت صاف و صیقلی طراحی شده است تا از تجمع و جای‌گیری هرگونه گرد و غبار، میکروب و باکتری و هر عامل آلوده کننده خارجی پیشگیری نماید. عایق بودن این سازه‌ها نیز عامل مهمی در انتخاب آن‌ها برای اتاق‌های تمیز به شمار می‌رود.

ساندویچ پانل اتاق تمیز برای نصب نیازی به پیچ و مهره ندارد و به صورت زبانه‌هایی داخل یکدیگر قرار گرفته و با استفاده از ابزارهایی به روی دیوار مهار می‌گردد. از دیگر مزایای مهم این سازه‌ها می‌توان به ضد خوردگی و پوسیدگی بودن و ضد آتش بودن اشاره کرد. به طور کلی می‌توان مزایای استفاده از ساندویچ پانل اتاق تمیز را در موارد زیر خلاصه نمود:

  1. اصلی‌ترین مزیت استفاده از این سازه‌ها در اتاق‌های تمیز صاف و صیقلی بودن سطح آن‌ها است که از جای‌گیری عوامل خارجی مانند میکروارگانیسم‌ها و گردغبار بر روی آن‌ها جلوگیری می‌کند.
  2. این سازه‌ها وزن سبکی داشته و این امر سرعت نصب و حمل و نقل آن‌ها را بسیار بالا می‌برد.
  3. مقاومت برشی بالا در برابر زلزله
  4. عایق بودن در برابر گرما، سرما، صدا و رطوبت از دیگر مزایای مهم این ساندویچ پانل‌ها است. با استفاده از این سازه‌ها هزینه گرمایش و سرمایش سالن‌ها پایین‌تر خواهد بود.
  5. غیر قابل اشتعال بودن
  6. مقاومت و طول عمر بالا
  7. امکان تزریق مصالح ساختمانی به درون آن‌ها برای تقویت وجود دارد.
  8. قیمت پایین، از جمله مزیت‌های مهم برای ساندویچ پانل اتاق تمیز است. استفاده از این سازه‌ها می‌تواند از هزینه طراحی داخلی بنا به طور چشمگیری بکاهد.
  9. یکی از مهم‌ترین مزایای این سازه‌ها قابل شستشو بودن آن‌ها است.

 

موارد استفاده ساندویچ پانل اتاق تمیز

اتاق‌های تمیز در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند که برای حفظ بهداشت در همه آن‌ها، نیاز به این مدل از ساندویچ پانل‌ها وجود دارد. کاربرد و فروش این پانل‌ها در صنایع نیمه هادی، آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، داروسازی و تجهیزات پزشکی، علوم زیستی، هوافضا، اتاق عمل، صنایع نظامی، صنایع الکترونیک و صنایع نظامی و اسلحه سازی بسیار گسترده است.

طراحی اتاق تمیز با استفاده از ساندویچ پانل اتاق تمیز چگونه انجام می‌شود؟

ساخت یک اتاق تمیز استاندارد معمولا در دو مرحله ساخت و تمیزکاری انجام می‌شود. در مرحله اول که مرحله ساخت است، دیواره‌ها و سقف Wall sandwich panel

با ساندویچ پانل اتاق تمیز پوشانده می‌شود. پس از این مرحله نوبت به پنجره‌ها و چهارچوب درها است که در جای خود قرار می‌گیرند. در مرحله بعد حفره‌هایی که برای جای چراغ‌ها و دریچه‌ها هوا در نظر گرفته شده بود نیز تکمیل می‌گردد. در مرحله دوم و یا تمیزکاری، همه درها سرجای خود قرار گرفته و همه درزهای باقی مانده سیلیکون کاری می‌شوند.

 

 انواع پانل 

1- پانل سقفی

2- پانل دیواری

3-پانل سرد خانه ای

پانل سقفی

از این پانل در ساخت و سازهای انواع سقف کارخانه ها، سوله ها،کارگاه های تولیدی، مراکز درمانی و … مورد استفاده قرار میگیرد. ساندویچ پانل های سقفی اتاق تمیز به دو دسته کلی سمی فلش سیستم و فلش سیستم تقسیم می شوند که از ویژگی های آن ها می توان به هم باد بودن، زیبایی، غیر قابل رویت بودن نحوه اتصال و همچنین قابلیت اتصال به سقف کارخانه ها و سالن ها اشاره کرد. در این نوع از سقف ها دو لایه ورق گالوانیزه به کار رفته که یک لایه میانی از جنس پلی اورتان به آن ها تزریق می شود.

پانل دیواری

از این نوع پانل برای ساخت و ساز دیوار استفاده میشود. ساندویچ پانل دیواری کلین روم به دسته کلی هم باد و غیر هم باد تولید می شود که به کاربری و نیاز مشتری مورد استفاده قرار می گیرد. فوم استفاده شده در لایه میانی این پانل ها از جنس پلی اورتان بوده که باعث بالا رفتن کیفیت و دوام این پانل ها می شود.

پانل سرد خانه ای

از این پانل به دلیل عایق گرما و سرما بودن در انواع سرد خانه صنعتی و یخچال ماشین های حمل و نقل مواد غذایی قرار میگیرد. ساندویچ پانل های سه لایه دارای کیفیت بالاتری هستند و فوم های عایق آن هم از فوم هایی مانند پلی یورتان،پلی استایرن، اکس پی اس، پشم سنگ و یا پشم شیشه است و ساندویچ پانل های مرغوب در مقابل عواملی چون رطوبت، سرما، گرما، نور مستقیم، و زلزله مقاومت بالایی دارند.

Sandwich panel 

روش نگهداری بعد از نصب ساندویچ پانل 

موادی مانند مواد شیمیایی و اسیدیته و حلال هایی مانند هیدرو کربن موجب کاهش دوام و عمر سازه میشود. ساندویچ پانل پلی استایرن به عنوان ارزان ترین ساندویچ پانل شناخته می شود که بدلیل قیمت مقرون به صرفه مشریان خاص خود را دارد. ساندویچ پنل اتاق تمیز یکی از مهم ترین تجهیزات اتاق تمیز است که کارآیی بالایی دارد.

سخن آخر

به مکان و محیطی که در آن غلظت ذرات معلق در هوا کنترل شده باشد، اتاق تمیز و یا Clean Room گفته می‌شود. در این محیط باید بنا به استانداردها، تعداد معینی از ذرات خارجی در هر متر مکعب از فضا موجود باشد. معمولا برای پوشش دیوارها و سقف اتاق‌های تمیز و برای جلوگیری از ورود و نشست آلودگی‌های گوناگون مانند گرد و غبار و میکروارگانیسم‌ها، از ساندویچ پانل اتاق تمیز استفاده می‌شود. این سازه یکی از عوامل مهم برای جلوگیری از ورود آلاینده‌ها از محیط خارج به محیط‌های بسته کلین روم‌ها به شمار می‌رود. این مدل از ساندویچ پانل‌ها همچنین مقاومت بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند. آن‌ها همچنین سبک، قابل شستشو و ضد حریق هستند. این سازه‌هادر ضخامت‌ها و اندازه‌های گوناگونی بسته به کاربردی که در صنایع گوناگون دارند، ساخته و استفاده می‌شوند.شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان عضو اولین و برترین در شرکت های تولید کننده اتاق تمیز می باشد.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر