کلین روم، اتاق های خاصی هستند که برای تولید قطعات الکترونیکی، تجهیزات نوری و ... استفاده می شود. استفاده از تجهیزات خاص این اتاق از جمله لباس اتاق تمیز (کلین روم) یکی از شرایط فعالیت در کلین روم ها است تا از ورود آلودگی همراه با کارکنان در این فضا تا حداکثر حالت ممکن جلوگیری شود.

 

کلین روم (اتاق تمیز) چیست؟

اتاق تمیز که با عنوان clean room نیز شناخته می شود، فضایی محصور و ایزوله از محیط اطراف است که در این فضا، مشخصه های خاصی از جمله آلاینده ها و آلودگی های هوا، در حداقل مقدار خود هستند. این اتاق های تمیز ساختار منحصر به فردی دارند و در صنایع مختلف از جمله تولید نیمه هادی ها، صنایع هوافضا، تولید لیزر و تجهیزات نوری، تولید ابزارهای پزشکی و لوازم الکترونیکی و ... کاربرد دارند.

در اتاق های تمیز با توجه به نوع کاربری که برای آن ها تعریف می شود، شاخصه آلودگی می تواند به صورت متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر در یک اتاق معمولی یک میلیون ذره وجود داشته باشد، این مشخصه برای کلین روم ها به عنوان یک آلودگی شناخته می شود.

 

لباس های اتاق تمیز

 

لباس اتاق تمیز (کلین روم)

از آنجایی که با نصب فیلتر ها، ایزوله کردن اتاق و ... راه های جلوگیری از ورود گرد و غبارهای آلوده بسته می شود، اما آلودگی می تواند از طریق کارکنان و با ورود وسایل مختلف به این مکان وارد شود. به همین خاطر قوانینی برای فعالیت در اتاق های تمیز وجود دارد که یکی از آنها، استفاده از تجهیزات خاص این اتاق ها می باشد.

این قوانین عبارتند از عدم استفاده از دخانیات، وسایل اضافی، عدم جابه جایی تنقلات و مواد خوراکی، عدم استفاده از مواد بهداشتی و آرایشی و ... . اما یکی از مهم ترین این تجهیزات، استفاده از پوشاک محافظ مانند دستکش، کفش، ماسک، عینک و همچنین استفاده از لباس مخصوص اتاق تمیز که باید از سالم بودن و تمیز بودن آنها مطمئن شد، از شرایط مهم فعالیت در اتاق تمیز است.

 

ویژگی های لباس اتاق تمیز (کلین روم)

همانطور که گفتیم، یکی از شرایط مهم فعالیت در اتاق های تمیز، استفاده از لباس کلین روم است. لباس اتاق کلین می تواند بسته به نوع اتاق متفاوت باشد. به عنوان مثال لباس های اتاق کلین نوع D باید مو، ریش و صورت، کفش ها و کل بدن را بپوشاند.

در لباس های اتاق نوع C لباس باید به صورت یک تکه و یا دو تکه شامل قسمت بالا و پایین تنه باشد. همچنین این نوع لباس ها باید یقه بلندی داشته و نباید ذره ای در محیط ایجاد کنند. در لباس اتاق تمیز (کلین روم) برای اتاق های نوع A/B، باید به طور کامل سر و مو ها را پوشانده و داخل یقه لباس نیز قرار بگیرند. همچنین از یک ماسک برای عدم ریختن قطرات عرق از صورت استفاده شود. در کنار لباس اتاق تمیز (کلین روم) برای این نوع اتاق ها، باید از دستکش های لاستیکی استریل شده نیز استفاده شود. لباس باید داخل سر آستین ها و پاپوش قرار بگیرد و از ورود ذرات بدن به محیط کاملا جلوگیری نماید.

 

لباس کلین روم

 

خرید لباس مخصوص کلین روم

از آنجایی که بدن انسان ها یک منبع تولید کننده آلودگی برای اتاق های کلین روم است، از لباس های آنتی استاتیک استفاده می شود تا سدی برای انتقال آلودگی به این محیط باشد. اما از آنجایی که خود لباس ها هم می تواند منبع آلودگی باشد، باید از جنس خاصی از الیاف مصنوعی مانند پارچه داکرون، پلی استر و ... به عنوان پارچه های آنتی استاتیک استفاده شود.

به همین جهت مهم است تا این نوع لباس ها از مراکز معتبری خریداری شده و با کیفیت های بالا از جنس های تعریف شده تولید گردد. شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان، یکی از تولید کنندگان لباس اتاق تمیز (کلین روم)، تجهیزات اتاق تمیز و فعال در زمینه تولید و طراحی و ساخت کلین روم ها می باشد. شما می توانید برای تهیه تجهیزات کلین روم ها، به خصوص خرید لباس برای کلین روم از طریق وبسایت ما اقدام کرده و با پشتیبانی وب سایت تماس حاصل فرمایید. برای سفارش و خرید می توانید با شماره ۰۹۱۲۲۲۶۷۳۹۶ تماس بگیرید. 

 

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر