پنجره دید اتاق تمیز نقش مهمی در اطمینان از نظافت هر اتاق دارد. این بسیار مهم است که همه خروجی ها، ورودی‎ها و دهانه ‎های اتاق تمیز همیشه ایمن باشند. طیف وسیعی از پنجره های اتاق تمیز وجود دارند؛ از پنجره های نیمه گرد با گوشه گرد تا پنجره های مستطیلی کاملاً هموار. برخی از پنجره های اتاق تمیز می‎توانندبه صورت هرمتیک آب بندی و روکش شوند. در ادامه با کاربرد این پنجره ها و انواع مختلف آن بیشتر آشنا می‎شویم.

Clean room view window

اتاق تمیز چیست؟

اتاق تمیز فضایی محصور است که در آن میزان ذرات معلق در هوا و آلاینده ها به طور دقیق کنترل می‎شوند. اتاق تمیز در صنایع مختلف کاربرد دارد. از کلین روم زمانی استفاده می‎شود که لازم است محیطی عاری از باکتری، ویروس یا سایر عوامل بیماری‎زا ایجاد شود. علاوه براین، زمانی که نیاز باشد دما و رطوبت کنترل شود، از اتاق‎ های تمیز استفاده می گردد.

اهمیت پنجره دید اتاق تمیز در بین تجهیزات دیگر

تجهیرات اتاق تمیز اهمیت بالایی دارند و باید در انتخاب آنها دقت کرد. موادی که برای ساخت این تجهیزات استفاده می‎شوند باید به گونه ای باشند که از ایجاد کمترین آلودگی جلوگیری کنند. فیلتر باکس، فن فیلتر یونیت، هواساز کلین روم، هود لامینار، میز لامینار، اتاقک توزین، دوش هوا، درب‎ ها و پنجره ها تجهیزاتی هستند که در کلین روم استفاده می‎شوند. پنجره ها به‌عنوان واسطه بین اتاق تمیز و محیط بیرون، یکی از اجزای ضروری این اتاق هستند.

یکی از دلایلی که درها و پنجره‌ها از تجهیزات مهم اتاق تمیز هستند این است که ذرات آلوده می‎توانند روی قاب ها، آستانه ها و بست ها جمع شوند؛ بنابراین فرایند تمیزکردن را پیچیده می‎کنند. بسته به نیاز شما، پنجره‎ دید اتاق تمیز می‎توانند ساختار و شکل متفاوتی داشته باشد.

Clean room window

کاربرد پنجره دید اتاق تمیز

فضاهای هایژنیک، همگی به یک پانل نظارتی یا پنجره نیاز دارند. پنجره هاا وضعیت عملیات، فرآیند درحال انجام، ظرفیت اتاق و ورود و خروج را در اتاق تمیز نشان می‎دهند. از سوی دیگر، پنجره های اتاق تمیز یک راه فرار برای پرسنل آن هستند و در مواقع اورژانسی و بحرانی که درب اتاق قفل می‎شود، می‎توان از آنها استفاده کرد.

انواع پنجره دید اتاق تمیز

پنجره های Bevelled

پنجره های مورب فقط برای استفاده در اتاق های تمیز طراحی شده اند. این مدل از پنجره، گوشه هایی که ذرات، میکروارگانیسم ها و گردوغبار را جمع آوری می‎کنند، حذف می‎کند. هیچ لبه ای در این پنجره ها وجود ندارد و این تمیزکردن آن‎ها را آسان تر می‎کند. اغلب به عنوان یک جایگزین مقرون به‎ صرفه برای پنجره های دوجداره می باشند. پنجره های مورب مطابق با FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) هستند.

پنجره  Flush-Mounted

این نوع پنجره در بدنه دیوار اتاق قرار گرفته و به آن چفت می‎شود. این پنجره ذرات را جذب نمیکند و تمیزکردن آنها نیز آسان است. پنجره های Flush-Mounted هیچ لبه یا گوشه‌ای ندارند؛ بنابراین میکروارگانیسم‌ها یا ذرات گرد و غبار را جمع نمی‌کنند.

پنجره های Transaction

این مدل پنجره برای اتاق‎های تمیز، آزمایشگاه ها و امکانات آسپتیک ایده آل است. طراحی این پنجره انتقال ایمن مواد را در داخل و خارج از اتاق تمیز تضمین می‌کند و همچنین رشد میکروبی را به حداقل می‎رساند. کارکنان در هر دو طرف پنجره می‎توانند همه چیز را مشاهده کنند.

پنجره‎های Double Flush

پنجره های دوطرفه، دو سطح هموار را برای دیوارهایی که به سطوح هم تراز در دو طرف نیاز دارند، فراهم می‎کند. با استفاده از این نوع پنجره دید اتاق تمیز، سطح دیوار اتاق کاملا یکنواخت می باشد.

پنجره های Switch Glass Privacy

پنجره های حرارتی شیشه‌ای برای مشاهده عملیات حساس در داخل یک اتاق تمیز ایده‌آل هستند. آنها بیشتر دراتاق‎های تمیز هوافضا، پزشکی و دارویی استفاده می‌شوند. این پنجره ها دارای صفحات شیشه‌ای چندلایه با شیشه مقاوم می باشند. این پنجره یک گزینه عالی برای صرفه جویی در انرژی است که در بسیاری از برنامه های دولتی، تحقیقاتی و صنعتی استفاده می‎شود.

Transaction windows

مزایا پنجره کلین روم

  • روی پنل های دیوار و درب‎ها به راحتی نصب می شوند.
  • رنگ آنها را می‎توان با دیوار تطبیق داد.
  • امکان مشاهده افراد درون اتاق تمیز از طریق این پنجره ها وجود دارد.
  • ماده‎ سیلیکاژن درون این پنجره ها تزریق می‎شود تا از جذب رطوبت جلوگیری کند.

ویژگی های پنجره دید کلین روم

  • جنس شیشه از سیکوریت است.
  • در ابعاد مختلف می‎توان آنها را سفارش داد.
  • به دو صورت تک جداره و دوجداره موجود هستند.

جمع بندی پنجره دید اتاق تمیز

اتاق‏های تمیز برای انجام پروژه های صنعتی و تحقیقاتی بسیار ضروری هستند. در واقع کلین روم محیطی عاری از آلاینده ها و ذرات معلق را فراهم می‌کند. پنجره های اتاق تمیز به عنوان رابط بین فضای درونی و بیرونی بسیار مهم هستند. شما می‎توانید متناسب با نیازهای خود یک پنجره انتخاب کنید. همچنین امکان انتخاب رنگ‎های مختلف نیز برای شما وجود دارد؛ بنابراین می‎توانید جنبه های زیبایی شناختی را نیز هنگام سفارش پنجره اتاق تمیز در نظر بگیرید.

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را سفارش دهید می‎توانید از متخصصان اندیشگران جامع صنعت ایرانیان که تولید کننده اتاق تمیز می باشند ، کمک بگیرید. آنها در انتخاب نوع مناسب پنجره‎ کلین روم که مطابق با عملکرد اتاق تمیز شما باشد، مشاوره خواهند داد. اگر در زمینه پنجره دید اتاق تمیز تجربه یا نظری دارید، در کامنت ها با ما درمیان بگذارید.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر