امروزه استفاده از اتاقک توزین اتاق تمیز تاثیر بسیار زیادی در سلامت پرسنل، نمونه و مواد دارویی داشته و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. اتاق توزین اتاق تمیز که اتاق نمونه برداری نیز نامیده می شود، مجهز به فیلتراسیون سه مرحله ای هپا بوده و بدین وسیله نمونه/محصول، پرسنل و همچنین محیط اطراف را استریل و پاکسازی می کند. کاربرد این اتاقک را عموما می توان در صنایع مختلفی همچون صنایع دارویی، شیمیایی، بیوتکنولوژی، غذایی، تجهیزات پزشکی، میکروالکترونیک و مراکز درمانی و بیمارستان ها، مشاهده کرد.

 

اتاقک توزین اتاق تمیز چیست؟

اتاقک توزین اتاق تمیز ( Weighing Booth/ Sampling Booth ) یا اتاقک نمونه برداری، فضایی کاملا تمیز و استریل شده می باشد. نحوه کارکرد این اتاقک بدین طریق است که با وزیدن و حرکت جریان هوا به سمت پایین، ذرات معلق تولید شده به دلیل پروسه توزین یا نمونه برداری، به سمت فیلتر ها هدایت شده و جذب می شوند. در نتیجه این عملیات است که کارکنان و نمونه ها به طور کامل استریل می شوند. فشار منفی که در این اتاقک فراهم شده مانع از خروج و نفوذ ذرات به محیط بیرون می گردد.

%90 جریان هوا در اتاق توزین کلین روم به صورت بازگشتی و 10% آن جریان اگزاست ( جریان خروجی ) می باشد. همچنین فشار هوای داخل اتاقک، نسبت به محیط اطرافش منفی بوده و به منظور جداسازی فضای داخلی اتاق توزین از محیط بیرونی و ایمن سازی و تسهیل کار برای پرسنل، از پرده PVC در جلو یا طرفین اتاقک استفاده می شود.

 

اتاق توزین اتاق تمیز

 

کاربرد اتاقک توزین کلین روم

با پیشرفت روز افزون صنعت، نیازمندی به اتاقک های توزین اتاق تمیز بیش از پیش احساس شده و نبود این اتاقک ها نوعی نقص در صنایع مختلف به شمار می آید. در ادامه به برخی از کاربری های این اتاقک در صنعت می پردازیم:

 • در شرکت های داروسازی و آزمایشگاه ها، جهت انجام عملیات توزین
 • به منظور غربال و الک سازی مواد
 • جداسازی پودرها و مایعات و یا پر نمودن مخازن از مواد اولیه
 • پر نمودن و تخلیه رآکتورها، خشک کننده ها، گرانول سازی و...
 • جهت آسیاب کردن مواد، توزیع مواد و...

 

اجزای اصلی اتاق توزین اتاق تمیز

اتاقک توزین کلین روم از بخش های مختلفی تشکیل شده است. این بخش ها عبارت اند از:

 • بدنه اتاقک که کاملا از جنس استیل تهیه شده است.
 • فیلتراسیون که به عنوان هسته مرکزی اتاقک توزین ایفای نقش می کند.
 • موتور فن های دمنده و مکنده
 • سنسور تشخیص گرفتگی فیلتر ها
 • گیج اختلاف فشار
 • پریز پلکسو (plexo) IP55
 • پنل کنترل

 

روش کار اتاقک های نمونه برداری

جریان هوا از قسمت فوقانی اتاقک به سمت پایین دمیده شده و پیش از ورود به اتاقک از بین فیلتر HEPA عبور می کند. (فیلتر هپا (HEPA) که مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air (حذف ذرات معلق هوا با کارایی بالا) است از الیاف به هم فشرده‌ پلیمری خاصی تشکیل شده است که دارای منافذ ریزی درون خود هستند. این ساختار باعث می ‌شود تا جریان هوا از این منافذ عبور کند اما ذرات بزرگ تر از ۰.۰۳ میکرون در فیلتر باقی می ‌مانند. این نوع فیلتر امروزه دارای کاربرد گسترده ای در صنعت است. )

سپس، جریان هوای دمیده شده به سمت پایین حرکت کرده و همزمان ذرات معلقی که در اثر توزین یا نمونه برداری تولید شده اند را به سمت پیش فیلتر G4 ( که در انتهای اتاقک است ) هدایت می کند. در ادامه ، جریان هوا از فیلتر کیسه ای F8/9 عبور می کند.( برای جریان دهی هوا از موتور فن نیز می توان بهره گرفت. ) و در انتها تخلیه هوای اضافی، پس از گذشتن از فیلتر هپا، صورت می گیرد. در این رابطه، تخلیه 70 تا 90 درصد جریان هوا از طریق فیلتر هپا H13/14 سقف می باشد.

 

چه فاکتورهایی در طراحی اتاق توزین دخیل هستند؟

اتاقک توزین اتاق تمیز یا کلین روم عموما از سه بخش محل استقرار مواد اولیه، توزین و فرایند تحویل توزین به تولید تشکیل شده است. به طور کلی، طراحی اتاق توزین کلین روم به نوع فرایندی بستگی دارد که قرار است انجام شود. فرایند تولید می تواند انواع مختلفی چون: مواد دارویی فعال (API)، فرم جامد (SDF)، مایعات، پماد و کرم (LOC)، تزریق استریل (SI) و بایوفارم ها (پپتید،کشت سلولی و تخمیر) باشد.

 

حرید اتاق توزین کلین روم

 

خرید اتاق توزین اتاق تمیز

قیمت اتاقک های توزین اتاق تمیز به عوامل متعددی همچون ابعاد و ظرفیت اتاقک، جنس اتاقک و .. بستگی دارد و لذا نمی توان یک قیمت مشخص را برای تمامی مشتریان تعریف کرد. شما می توانید به وب سایت فروشگاهی ما مراجعه نموده و جزییات فعالیت و حوزه کاری خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنند. برای سفارش و دریافت مشاوره از کارشناسان شرکت اندیشگران جامع نعت ایرانیان با شماره ۰۹۱۲۲۲۶۷۳۹۶ تماس بگیرید. شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان علاوه بر طراحی اتاق تمیز، تجهیزات اتاق تمیز را نیز تولید و عرضه می کند. 

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر