شبیه سازی CFD اتاق های تمیز (کلین روم) دینامیک محاسباتی سیالات بصورت گسترده در زمینه‌ های مختلف صنعتی مرتبط با سیالات، انتقال حرارت و انتقال مواد به کمک سیال بکار گرفته می ‌شود. از جمله این موارد می ‌توان به صنایع خودروسازی، صنایع هوافضا، توربو ماشین ‌ها، صنایع هسته‌ای، صنایع نظامی، صنایع نفت و گاز و انرژی، اتاق های تمیز و بسیاری موارد گسترده صنعتی دیگر اشاره نمود که دانش دینامیک محاسباتی سیالات به عنوان گره گشای مسائل صنعتی مرتبط تبدیل شده است.

این محاسبات با شبیه سازی کامپیوتری همراه می باشد. کدهای CFD معادلات پیوستگی جرم، انرژی و اندازه حرکت را روی یک دامنه که توسط کاربر مشخص میشود، حل می نمایند. این تکنیک بسیار قوی بوده و محدودة بزرگی از کاربردهای صنعتی را در بر می گیرد. از دیگر امتیازات کاربرد این روش می توان به کاهش هزینه های انرژی مصرفی در واحد ها عنوان یکی از چالش های اساسی صنعت، حفظ سلامتی انسان، بالا بردن شر ایط ایمنی فرایند ها ،ارائه راهکار های استفاده بهینه تر از محیط زیست ،افزایش ظرفیت تولید و اضافه کردن حاشیه سود فرایند ها اشاره نمود.

در سیستم ‏های پیچیده سیالاتی، بکارگیری روش‏های دینامیک سیالات محاسباتی باعث شده‏ که برخی از هزینه‏ های آزمایشگاهی کاهش چشمگیر نماید و یا حتی حذف شوند. در برخی از موارد با توجه به اینکه هنوز ابزار مناسبی برای اندازه‏ گیری مشخصه‏ های مورد نظر فراهم نشده است،روش محاسباتی تنها امکان برای بررسی آن‏ها محسوب می‏شود.

شبیه سازی CFD

با توجه به گران بودن ساخت مدلهای فیزیکی اتاق تمیز قبل از ساخت و رفع مشکلات زیر که بعد از ساخت در جریان راه اندازی و استفاده اتاقهای تمیز و فضاهای کنترل شده پیش خواهد آمد مدلهای نرم افزاری دقیق شبیه سازی می تواند کمک شایانی در طراحی دقیق ،تایید طراحی انجام شده همچنین شبیه سازی شرایط و پارامترها جهت اطمینان از طراحی فضاهای تمیز و کنترل شده نماید.

مشکلاتی که ممکن است در طراحی غلط سیستم HVAC برای اتاق های تمیز و فضاهای کنترل شده بوجود آید شامل:
1- توزیع جریان ناکافی هوا
2- عدم Laminarity یا داشتن جریان آرام در بعضی از نقاط
3- نرسیدن به سطح فشار مناسب در فضاهای تمیز
4- ایجاد جریانهای ایستایی در اطراف دستگاهها وسرویس ها ی اتاق تمیز
5- ایجاد مناطق بزرگ بدون جریان هوا
6- خروج نامناسب بخارات شیمیایی و… از اتاقها
7- نویز بسیار بالا
8- تغییرات دما و رطوبت در فضاها و مناطق کنترل شده خارج از محدوده های مشخص.

CFD می تواند به عنوان یک ابزار توانمند جهت حذف و کاهش مشکلات فوق در طراحی فضاهای تمیز و معتبر سازی (Qualification ) و تایید طراحی اتاقهای تمیز بکار گرفته شود. بهره ‏گیری از روش‏های دینامیک سیالات محاسباتی همانند روش‏های آزمایشگاهی،نیازمند کسب تجربه و شناخت کامل از روش‏های مختلف عددی و استفاده از سخت افزارهای مناسب می ‏باشد. در این صورت، بکارگیری این روش‏ها، می تواند منجر به شبیه‏ سازی پدیده مورد مطالعه گرد.

شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان با داشتن پرسنل متخصص و با تجربه و توانا در طراحی و شبیه سازی اتاق تمیز با استفاده از تکنیک های CFD توانایی طراحی وساخت اتاقهای تمیز برای صنایع مختلف مطابق با استانداردهای روز دنیا را دارد. در این شرکت طر احی اتاقهای تمیز با تکنولوژی CFD شبیه سازی و نقاط مشکل رفع شده تا ساخت تمامی فضاها اتاقهای تمیز مطابق با شرایط استاندارد انجام و برابر با الزامات معتبر و Qualified شوند.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user
۱۳ دی ۱۳۹۹
استانداردهای اتاق تمیز چیست؟
user
اتاق تمیز ۱۳ دی ۱۳۹۹
طراحی اتاق تمیز باید طبق استانداردهای جهانی باشد. دو مورد زیر از استانداردهای اتاق تمیز است: - میزان ذرات و آلاینده های موجود در هوا بر اساس اندازه و حجم ذرات در هر متر مکعب از اتاق اندازه گیری شود.- برای کنترل این استانداردها و از بین بردن این ذرات معلق تجهیزات پیشرفته ایی وجود دارد.