اتاق تمیز

اتاق تمیز یا کلین روم چیست؟

اتاق تمیز یا کلین روم در واقع فضایی محصور است که در آن ذرات، آلاینده ها و آلودگی های موجود در هوا، دارای حد بسیار کمی هستند. سقف و دیوارهای کلین روم از ساندویچ پانل ها ساخته شده اند. اتاق های تمیز دارای تجهیزاتی هستند که می توانند حجم آلاینده ها را کنترل کنند و در صورت وجود آنها را از بین ببرند و با استفاده از این تجهیزات علاوه بر کاهش آلاینده و ذرات آلوده، رطوبت هوا نیز کنترل می شود. مشخصات اتاق های تمیز با توجه به احتمال وجود میکروب و آلاینده در هر متر مکعب از فضا تعیین می شود. 

به طور دقیق می توان گفت که اتاق تمیز یا کلین روم محیطی با آلایش کنترل شده ذرات معلق در فضاست که در هر متر مکعب آن تعداد معینی ذره موجود است. معمولا برای تولید مواد نیمه رسانا مانند ژرمانیوم، سیلیکون یا برای تولید لوازم تکنولوژیک پزشکی و زمینه های دیگر به کار گرفته می شود. جریان هوای هدایت شده به داخل کلین روم توسط دستگاه های مخصوص تصفیه و فیلتر می شوند و هوای داخل محیط اتاق تمیز به طور دائم در چرخش و تصفیه مجدد قرار می گیرد. کارکنان نیز از اتاق های تعویض لباس وارد می شوند. کلاه، دستکش، روپوش، کفش ویژه و…بسته به کلاس بندی استفاده می کنند.

اتاق تمیز (کلین روم) در صنایع مختلفی کاربرد دارد و در هر صنعت دارای یک درجه و رتبه بندی است و در حین طراحی و ساخت باید فضایی که قرار است در آن اتاق تمیز ساخته شود بررسی شود و طبق استانداردهای GMP ساخته شود. اتاق های تمیز در سه مرحله معتبرسازی یا  qualified می شوند، این مراحل شامل:

- مرحله ساخت (as – built)
- مرحله بدون عملیات (at- rest) 
- مرحله اسقرار دستگاه بدون شرایط عملیاتی و شرایط عملیاتی ( in operation).

بیشتر بخوانید
. طراحی و ساخت هواساز و تاسیسات مرتبط
طراحی و ساخت هواساز و تاسیسات مرتبط

طراحی و ساخت هواساز (هوارسان) ها معمولی، package unit و هوارسان های هایژنیک مخصوص صنایع دارویی، بیمارستان ها و صنایع غذایی مطابق با استانداردEURO-VENT و کندانسینگ یونیت و تجهیزات مرتبط. نکات مهم در مورد هواسازها 1. سرعت هوا روی کویل سرد معمولاً 500 فوت در دقیقه و در مناطق مرطوب 400 فوت...

. کانال و تاسیسات مرتبط اتاق تمیز
کانال و تاسیسات مرتبط اتاق تمیز

طراحی و ساخت و اجرا انواع کانالهای از پیش عایق شده( Preinsulated ) ، گالوانیزه و استیل .کانالهای از پیش عایق شده کمپانی TD استرالیا، کمپانی PAL و ALP. تست های مخصوص کانال ها مطابق با استاندارد SMACNA امریکا تامین فیلترها، دریچه ها و دیفیوزها در انواع و اندازه های مختلف . طراحی، ساخت و نصب...

. شبیه سازی CFD اتاق های تمیز
شبیه سازی CFD اتاق های تمیز

CFD دینامیک محاسباتی سیالات بصورت گسترده در زمینه‌ های مختلف صنعتی مرتبط با سیالات ،انتقال حرارت و انتقال مواد به کمک سیال بکار گرفته می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به صنایع خودروسازی ،صنایع هوافضا، توربو ماشین‌ها، صنایع هسته‌ای ، صنایع نظامی ، صنایع نفت و گاز و انرژی...

نظرات کاربران
ارسال نظر
user
رسولی ۰۵ آذر ۱۳۹۹
سلام و ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار دادید. ما یک خط تولید در زمینه مواد غذایی داریم راه اندازی می کینم که نیاز به یک اتاق تمیز در آن داریم. میخواستم از شما مشاوره درافت کنم.
user
اتاق تمیز ۰۵ آذر ۱۳۹۹
سلام خدمت شما دوست عزیز، شما می توانید با شماره های ۰۹۱۲۲۲۶۷۳۹۶ و ۰۲۱۲۲۹۵۴۱۹۲ تماس بگیرید تا کارشناسان تیم ما شما را راهنمایی کنند.