در برخی صنایع استفاده از کلین روم برای انجام فرایندهای درمان، تولید و آزمایشگاهی ضروری است. طراحی کلین روم به‌گونه‌ای است که امکان ورود آلاینده یا ذرات گردوغبار به این اتاق وجود ندارد. همچنین اگر آلاینده‌ای بتواند از فیلترهای اتاق عبور کند، نمی‌تواند مدت زیادی در فضای اتاق دوام بیاورد. علاوه بر عدم ورود آلاینده‌ها، این اتاق از نظر شرایطی مانند دما، رطوبت و نظافت نیز کنترل می‌شود.
عامل اصلی در حفظ نظافت اتاق تمیز استفاده از کف‌پوش‌هایی است که فضای مناسب برای رشد میکروارگانیسم‌ها را فراهم نکنند. اپوکسی اتاق تمیز نوعی کف‌پوش است که در صنایع دارویی، تمامی مراحل تولید واکسن، صنایع تولید تجهیزات پزشکی و صنایع مشابه به کار می‌رود.

Clean room epoxy

کفپوش اپوکسی اتاق تمیز

بیمارستان و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی یکی از مهم‌ترین مواردی هستند که از کلین روم در آن‌ها استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید کفپوش نامناسب می‌تواند شرایط لازم برای رشد و تولیدمثل عوامل بیماری‌زا را فراهم کند. کلین روم به دلیل ایزوله بودن در پزشکی و صنایع مشابه به کار می‌رود. طراحی اتاق تمیز بسیار حساس است؛ و در ساخت آن نمی‌توان از کاشی‌ها و سرامیک‌های معمولی استفاده کرد. کفپوش اپوکسی یا پلی یورتان مناسب‌ترین نمونه‌ای است که می‌توان در طراحی و ساخت کلین روم از آن کمک گرفت.

کفپوش اتاق تمیز باید قدرت تحمل تجهیزاتی که در این محفظه ایزوله به کار می‌رود را داشته باشد. بعلاوه، به‌منظور جلوگیری از رشد باکتری در کلین روم‌های آزمایشگاهی و پزشکی باید کف‌پوش این اتاق دارای خاصیت ضد باکتری‌ باشد. کفپوش آنتی باکتریال از طریق افزودن ترکیبات ضد باکتری به اپوکسی اتاق تمیز به دست می‌آید. قابلیت شستشو یکی دیگر از ویژگی‌های کفپوش کلین روم است که مانع از رشد باکتری و میکروارگانیسم‌های بیماری در این اتاقک می‌شود؛ اما به یاد داشته باشید کف‌پوش‌های کلین روم باید مقاومت بالایی به مواد شوینده داشته باشند؛ زیرا به‌منظور جلوگیری از رشد هر عاملی بیماری‌زا در این اتاق، شستشوی دائمی کف‌پوش‌های آن الزامی است.

کفپوش کلین روم از نظر رنگ‌بندی دارای تنوع بالایی است. می‌توانید رنگ را مناسب با محفظه اتاق یا مناسب با بیمارستان، آزمایشگاه، کارخانه و … انتخاب کنید. تفاوت اصلی کفپوش‌های کلین روم با کفپوش‌های معمولی این است که در این نوع کف‌پوش‌ها با استفاده از مواد نو و ترکیبات آنتی باکتریال فضا برای رشد هیچ نوع باکتری یا سایر عوامل بیماری‌زا وجود ندارد.

انواع کفپوش

در یک دسته‌بندی کلی، کفپوش‌های اتاق تمیز به چهار دسته مختلف تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها عبارتند از:

 • کفپوش MMA: یکی از کف‌پوش‌هایی که در ساخت کلین روم بکار می‌رود، کفپوش MMA است. در ساخت این مدل کف‌پوش‌ها موادی به کار رفته که سرعت خشک شدن آن‌ها را در مقایسه با سایر کف‌پوش‌ها افزایش داده است. برای بیان سایر قابلیت‌های این کفپوش می‌توان به مقاومت به دما، خاصیت ارتجاعی و دوام و استحکام بالای آن اشاره کرد. عدم حساسیت کف‌پوش MMA به دما سبب شده که استفاده از آن برای سردخانه بسیار مناسب باشد.
 • کفپوش اپوکسی: برای مقاومت و زیباسازی محفظه کلین روم غالبا از کفپوش اپوکسی استفاده می‌شود. اتاق‌ها و اماکنی که دارای زیرساخت بتنی هستند، مناسب‌ترین مکان برای اپوکسی اتاق تمیز به شمار می‌آیند. البته می‌توان از این نمونه از کف‌پوش‌ها بر روی زیرساخت‌های موزاییکی و سنگی نیز استفاده کرد؛ اما استفاده از اپوکسی روی زیرساخت‌های بتنی عملکرد بهتری خواهد داشت. مهم‌ترین نکته در این مدل از کفپوش‌ها این است که کاربرد آن در کلین روم‌های پرتردد مناسب نیست. ویژگی‌های کفپوش اپوکسی عبارت است از: مقاومت بالا به فرسایش، سازگاری بالا با محیط‌زیست، تنوع رنگ‌بندی، مقاومت بالا در برابر مواد اسیدی، بازی و نفتی. تراکم بالای این کف‌پوش مانع از ایجاد منفذی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌شود. این ویژگی برجسته، کفپوش اپوکسی را به انتخابی ایده ال برای اتاق‌های تمیز تبدیل کرده است.
 • کفپوش پلی یورتان: ویژگی اصلی این کف‌پوش‌ها؛ مقاومت بالا در برابر فرسایش، مقاومت به فشار و خاصیت ضربه‌پذیری بسیار عالی است. از این نمونه کف‌پوش‌های می‌توان در انواع مختلف کلین روم‌ها استفاده نمود.
 • کفپوش پی‌وی‌سی: پرکاربردترین و رایج‌ترین نمونه کفپوش در ساخت کلین روم، کفپوش‌های PVC است. این کف‌پوش‌ها معمولا در ابعاد یک متری به بازار عرضه می‌شوند. به یاد داشته باشید که برای نصب کفپوش پی‌وی‌سی از روش جوش سرد استفاده می‌شود.

کاربرد اپوکسی اتاق تمیز

 • قابلیت استفاده در کلین روم‌های حرفه‌ای
 • استفاده از کلین روم‌های مدولار
 • آزمایشگاه‌های الکترومکانیک و آزمایشگاه‌های درجه حرارت ثابت
 • محفظه نگهداری از تجهیزات پزشکی
 • کلین روم‌های LEED
 • انواع ایستگاه‌های کار هوا

Epoxy flooring clean room

الزامات تمیزی کلین روم

استفاده از اتاق تمیز در صنایع و علوم مختلف به یک ضرورت اساسی تبدیل‌شده است. همان‌طور که اشاره کردم اپوکسی اتاق تمیز مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند این محفظه را به مکانی عاری از باکتری و عواملی بیماری‌زا تبدیل کند. کلین روم کاربردهای گسترده در صنایع و علوم مختلف دارد؛ اما نکته اصلی یا وجه تمایز کلین روم، درجه تمیزی یا میزان نظافت است. در یک تقسیم‌بندی ساده، درجه تمیزی کلین رو به دو دسته؛ درجه‌یک و دو تقسیم شده است. کاربرد اصلی کلین روم‌های دارای درجه تمیزی یک در تولید پردازنده است؛ اما کلین روم‌های دارای درجه تمیزی دو غالبا در صنایع دارویی، آزمایشگاهی و موارد مشابه به کار می‌روند. رابطه‌ای مستقیم بین نوع کف‌پوش و درجه تمیزی کلین روم وجود دارد.

مزایای اپوکسی اتاق تمیز

 • فاقد هر نوع درز بوده و کاملا یکپارچه هستند، در نتیجه فضایی برای رشد باکتری‌ها و عواملی بیماری‌زا در آن‌ها وجود ندارد.
 • هیچ سوراخ یا ترکی در بافت کف‌پوش‌های وجود ندارد؛ زیرا سوراخ یا ترک علاوه بر سخت کردن فرایند شستشو می‌تواند موجب رشد میکروارگانیسم‌های مختلف شود.
 • استفاده از این کفپوش‌ها می‌تواند حجم ذرات آلاینده موجود در محفظه اتاقک کلین روم را به حداقل برساند.
 • بسیار متراکم بوده و فاقد تخلخل هستند. در ساخت آن‌ها از مواد کاملا جامد استفاده شده و دارای خاصیت ضد آب نیز هستند.
 • اغلب کفپوش‌های کلین روم مقامت بالایی به ساییدگی، فشار، مواد اسید، بازی و نفتی دارند.
 • شستشو و نظافت آن‌ها بسیار آسان است.
 • اپوکسی اتاق تمیز مقاومت بالایی به انواع مواد شیمایی داشته، فاقد بو است؛ و در ساخت آن از هیچ حلالی استفاده نشده است.
 • این نوع کف‌پوش‌ها سازگاری بالایی با محیط‌زیست دارند. در نتیجه، باقیمانده کف‌پوش‌ها موجب تخریب اکوسیستم‌های طبیعی نمی‌شود.

کیفیت کفپوش اپوکسی

با توجه به اینکه، بار اصلی نظافت کلین روم بر دوش کف‌پوش است، توجه به کیفیت این عضو بسیار ضروری و حیاتی است. استفاده از کف‌پوش‌های بی‌کیفیت می‌تواند فضای لازم برای رشد عوامل بیماری‌زا را ایجاد کند، هیچ مقاومتی در برابر مواد شیمایی و ساییدگی نخواهد داشت و شستشوی آن‌ها نیز دشوار است. به همین دلیل، سعی شده در ساخت این نمونه از کف‌پوش‌ها انتخاب مواد اولیه و روش ساخت با دقت انجام شود.
پس از تولید نیز آزمایش‌های مختلف بر روی این کف‌پوش‌ها انجام می‌شود؛ بنابراین، مقاومت آن‌ها نسبت به فشار، ساییدگی، مواد شیمایی، اسیدی، بازی و نفتی تایید می‌شود. از نظر مقاومت به مواد شوینده، میزان تراکم و تخلخل کف‌پوش‌ها تست می‌شود. اگر کفپوشی بتواند تمام تست‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد، قابلیت استفاده در کلین روم را به دست آورده و به تولید انبوه می‌رسد. همین امر موجب شده که اغلب کفپوش‌های داخلی و وارداتی کیفیت بسیار مطلوبی داشته باشند.

Clean room epoxy flooring

سخن پایانی

کلین روم محفظه عاری از آلاینده است. استفاده از آن در صنایع دارویی، پزشکی و تجهیزات پزشکی، تولید پردازنده‌ها، انواع آزمایشگاه‌های تخصصی و طبی و بسیاری از موارد دیگر ضروری است.
 طراحی و ساخت این محفظه به‌گونه‌ای می باشد که امکان رشد یا نفوذ آلاینده‌ها را از بین می‌برد. کفپوش‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های کلین روم هستند.

ساختار و مواد سازنده آن‌ها موجب می‌شود که هیچ فضایی برای رشد میکروارگانیسم‌ها وجود نداشته باشد. اپوکسی اتاق تمیز یکی از پرکاربردترین کفپوش‌های کلین روم است. این کف‌پوش مقاومت بالایی در برابر انواع مواد شیمیایی دارد، شستشو آن آسان است، فاقد تخلخل بوده و تراکم بسیار بالایی دارد. این مزایا، استفاده از اپوکسی در کلین روم را به گزینه‌ای عالی تبدیل کرده است.

شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان از شرکت های سازنده اتاق تمیز می باشد. به منظور تهیه تمامی تجهیزات اتاق تمیز با متخصصان ما مشورت نمایید.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر