استفاده از دوش هوا، عموماً مناسب اتاق‌های استریل مانند  اتاق تمیز می باشد. دوش هوا اتاق تمیز مانع از ورود آلودگی به داخل کلین روم می شود.
 دوش‌ هوا دارای فن‌های تصفیه هوا بوده و قدرت موتور در انواع مختلف آن متفاوت است. با ما در این مقاله همراه باشید تا کاربرد این دستگاه‌های تصفیه را شناخته و با تفاوت‌های انواع آن آشنا شوید.

Air shower clean room

دوش هوا چیست

اتاقک‌ها و راهروهای ورودی به اتاق تمیز یا همان Clean Room، محیط‌های استریل کننده‌ای هستند که به نام دوش هوا اتاق تمیز شناخته می‌شوند. با استفاده از چنین محفظه‌هایی از ورود هرگونه آلاینده، گردوغبار و ذرات مضر به اتاق تمیز جلوگیری شده و همچنین ورودی و خروجی کلیه افراد نیز کنترل می‌شود.
 بدین ترتیب محفظه‌هایی ایزوله شده مناسب ورود به کلین روم، جهت انجام حرفه‌ای‌ترین و تخصصی‌ترین کارها ایجاد خواهد شد. این تونل‌ها و اتاقک‌های استریل کننده، دقیقاً در ورودی اتاق‌های تمیز یا محیط‌های نیازمند کنترل، کار گذاشته می‌شوند.

موتورهای تهویه هوای موجود در این اتاقک‌های دوش، هوای پیرامون را با سرعتی فوق‌العاده بالا و فیلتراسیون­های قوی تعویض می‌کند. همچنین با ایجاد بخار خالص موجب کاهش آلودگی‌ افراد و یا تجهیزات می شوند. این کار تأثیری فوق‌العاده بر افزایش عمر فیلترهای هوای موجود در کلین روم گذاشته و به کاهش مصرف انرژی نیز کمک می نماید.

کاربرد دوش هوا

ساخت کلین روم در محیط‌های بهداشتی، داروسازی و صنعتی امری متداول است. اتاق‌های تمیز که اصطلاحاً کلین روم نامیده می‌شوند، در بیمارستان ها، صنایع غذایی، خودروسازی، کاربرد داشته و استفاده از آن به دلیل حساسیت بالای محصولات تولیدی، ضروری است.

 کلیه فیلترهای هوای این اتاقک‌ها از جدیدترین و قوی‌ترین فیلترهای هوایی بوده و مانعی در برابر ورود و خروج کوچک‌ترین آلاینده محسوب می‌شوند.
جهت ورود به کلین روم علاوه بر استفاده از تجهیزاتی مانند لباس و ماسک و کفش استریل، تعبیه تونل‌ دوش هوا از جمله اصلی‌ترین مواردی است که در حفظ استریلیزاسیون محیط اتاق تمیز مؤثر می باشد.

انواع دوش هوا

استفاده از این اتاقک­ها برای مصارف صنعتی، غذایی و دارویی متداول بوده و انواع مختلفی دارند. این دوش‌ها بر حسب کارکردهای متنوع خود به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند. مدل‌های کلاسیک و مدرن.

در نوع کلاسیک این دوش، جریان نامنظم هوا را به اجسام و اشخاص پاشیده شده و منجر به زدودن گرد و غبار و انواع ذرات و آلودگی‌ها می‌شد.
 نقطه‌ضعف مدل‌های قدیمی در این است که به همراه ورود افراد یا وسایل، قسمتی از آلاینده‌ها، به داخل اتاق تمیز راه پیدا می‌کردند.

نوع مدرن این دوش‌ها با طراحی‌های جدیدتری همراه است. به‌طوری‌که نقص مدل کلاسیک حل شده و جریان مستقیم هوا به‌صورت یکنواخت و منظم در اتاقک یا تونل دوش هوا پخش می‌شود. این عملیات به‌صورت پاشیدن چند طرفه انجام شده و کلیه قسمت‌های جسم خارجی یا فرد را پاکسازی می نماید. از سوی دیگر، در طرح‌های مدرن دوش‌های هوا، از تکنولوژی قفل شدن درب نیز استفاده می‌گردد.
 در واقع با ورود فرد یا جسم به تونل مخصوص، تنها یک درب باز مانده و درب ورودی قفل می‌شود. این عمل موجب ورود تک‌نفره یا تک قسمته شده و به پاکسازی نفر به نفر می‌پردازد. این فرایند بسیار مثمر ثمر بوده و بالاترین درجه پاکسازی را ایجاد می‌کند.

Air shower

مراحل استفاده از دوش هوا

طریقه استفاده از دوش‌های هوا جهت ورود به کلین روم ،استاندارد و طبق دستورالعمل مدونی بوده و در عرض ده ثانیه انجام خواهد شد.
 فرد یا جسم مورد نظر وارد اتاقک یا تونل هوا شده و درب پشت سر آن به‌طور کامل بسته می‌شود. سپس جریان هوای پر سرعت به‌صورت چند جانبه و با فیلترهای هوای فوق‌العاده حساس به آن برخورد کرده و کلیه ذرات، آلاینده، گرد و غبار را از هرجهت می‌زداید. این جریان هوا از طریق خروجی‌های متعدد و با فشار بالا به داخل تونل وارد شده و به فرد یا وسیله برخورد می‌کنند.

 برخورد جریان هوا، با شدت و حد بالا انجام می‌شود. همین امر به پاکسازی بیشتر و کامل‌تر کمک کرده و سطح جسم یا لباس‌های فرد را تا حد قابل قبولی، تمیز می‌کند. پس از اتمام عملیات، فرد یا جسم به سمت در خروجی هدایت شده و با باز شدن در و رسیدن به انتهای کار، به‌صورت کاملاً استریلیزه و پاک وارد کلین روم می‌شوند.

نحوه انتخاب دوش هوا

از آنجایی که دوش هوا در قسمت‌های مختلفی نصب شده و امکان جابه‌جایی آن‌ها وجود دارد،باید توجه شود امکان بازچینش وجود داشته باشد. علاوه بر آن جنس این دوش‌ها بسیار مهم بوده و در ماندگاری و افزایش طول عمر آن‌ها مؤثر است. بهتر است از جنس فلزات مقاوم همچون فولاد دارای پوشش ضدزنگ باشد.

سیستم‌های پاچش یا دمنده هوای پرفشار، می‌بایست کل عملیات را باسرعتی قابل توجه انجام دهند. بنابراین سیستم پاچش باید دارای انتقال‌دهنده‌ای با حجم بالا و سرعت قابل قبول باشد. جهت امر تصفیه نیاز به فیلترهایی حساس و پرقدرت است که علاوه بر ظرفیت بالا بتوانند انواع آلاینده‌ها را از محیط تونل خارج کنند.

کلیه دمنده‌های موجود در تونل، باید هم‌زمان و با شرایط یکسان عمل کنند. همین تعداد کافی و تنظیم فاصله و زمان دمش، باعث بالا رفتن کیفیت کار شده و مانع از ماندگاری آلودگی و ورود آن به داخل کلین روم می گردد. در نهایت تونل دوش هوا از نوع مدرن، دارای سیستم قفل مرکزی بوده و با ورود هر فرد یا جسم، در ورودی بسته می‌شود. نهایتاً پس از استریلیزه شدن، از در خروجی خارج می‌گردد.

Air shower application

دوش هوا اندیشگران جامع صنعت ایرانیان

شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان، تولیدکننده برتر اتاق تمیز (کلین روم) است که به طراحی، ساخت و راه‌اندازی  تجهیزات اتاق تمیز می‌پردازد. این شرکت به بهره‌برداری از دوش‌های هوا اقدام کرده و کلیه استانداردهای لازم برای چنین امکاناتی را درنظر می‌گیرد.

 اندیشگران جامع صنعت ایرانیان، مجموعه‌ای متشکل از افراد نخبه، متخصص و با تجربه‌ای است که در کلیه زمینه‌های تخصصی مانند دارویی، غذایی، صنعتی و بیوتکنولوژی تبحر داشته و بهترین خدمات را ارائه می‌دهند. همکاری با این شرکت، انتخابی مطمئن در حد استانداردهای جهانی است.

نتیجه‌گیری

دوش‌های هوا، اتاقک‌هایی با تجهیزات کامل و فیلترهای حساس هستند که به ورود اجسام و افراد با کمترین درجه آلایندگی به داخل اتاق تمیز کمک می‌کنند. این دوش‌های هوا، با کمک پمپاژ هوای پرفشار از چندین طرف، کلیه گردوغبار و آلودگی را از روی جسم و لباس جدا کرده و با بستن درب ورودی به‌صورت تک‌به‌تک به عملیات پاکسازی می‌پردازند. این دستگاه‌ها از قدیم پرکاربرد بوده و در صنایع مختلفی همچون داروسازی، صنایع هسته‌ای، رنگ‌سازی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دستگاه‌های قدیمی اگرچه در زمان خود نتیجه‌بخش بودند اما به علت عدم پاکسازی کامل، دارای نقاط ضعف اساسی و قابل توجهی هستند.
 از جمله این مشکلات امکان ورود گرد و غبار به همراه شخص به کلین روم است، چرا که به علت جریان نامتناوب هوا پاکسازی کاملی انجام نمی‌شد؛ اما کلیه این مشکلات در انواع دوش هوا مدرن بر طرف شده است.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر