پس باکس به منظور کنترل آلودگی‌ها در هنگام انتقال وسایل و تجهیزات به اتاق تمیز  یا کلین روم طراحی و ساخته می‌شود. این وسیله ورود و خروج تجهیزات به اتاق تمیز و ابزار و مواد مورداستفاده آنها را مورد کنترل قرار می‌دهد. پس باکس در واقع مکانی است که تجهیزاتی که در اتاق تمیز موردنیاز است در آن قرار می‌گیرد تا آلودگی که از این طریق به اتاق تمیز راه پیدا می‌کند به حداقل برسد.

پس باکس معمولاً در اتاق تمیز داروسازی و تجهیزات پزشکی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، صنایع غذایی و تجهیزات و بسته‌بندی آن، تولید صنایع آرایشی و بهداشتی و در کلین روم صنایع الکترونیک و میکروالکترونیک و... کاربرد دارد.

So clean room box

انواع pass box

به‌طورکلی در تجهیزات اتاق تمیز سه نوع مختلف پس باکس وجود دارد که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند که مهم‌ترین تفاوت بین آن‌ها از نظر تهویه و فیلترکردن آلودگی‌ها است. گاهی دسته‌بندی‌ به دو قسمت تقسیم می‌شود اما در واقع می‌توان نوع سومی هم در نظر گرفت.

۱ -pass bax پسیو (بدون تهویه) که معمولاً بین دو فضای کلین رومی به کار می‌رود. نام دیگر آن‌ها استاتیک است و در ادامه بیشتر درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

2- pass box – نیمه اکتیو که بهتر است هنگام ساخت اتاق تمیز از آن استفاده شود زیرا انعطاف‌پذیری زیادی دارد. معمولاً استفاده از این نوع چندان رایج نیست و کمتر شناخته شده هستند.

3- pass box - اکتیو (با تهویه) که معمولاً بین فضای کلین روم و غیر کلین رومی کاربرد دارد. توصیه می‌شود از این نوع برای اتاق تمیزی که قبلاً ساخته شده است استفاده کنید. نام دیگر آن‌ها دینامیک است و در مقابل نوع استاتیک قرار می‌گیرند و از نظر ایزوله کردن بهتر هستند و کاربرد خاص خود را دارند.

مشخصات فنی  pass box

دیواره‌های داخلی آن از جنس استنلس‌استیل است که به‌راحتی قابلیت پاک شوندگی داشته و دارای سیستم اینترلاک است.

قابلیت شستشو دارد و به‌راحتی تمیز می‌شود. طراحی بسیار ویژه‌ای بر روی درب چهارچوب‌ها پروفیل‌ها و پوشش رنگ الکترواستاتیک و یا آبکاری شده اعمال شده است.

هوابندی کامل پروفیل درب‌ها و شیشه با چسب سیلیکون آنتی‌باکتریال

قابلیت تولید در اندازه و ابعاد مختلف و با کاربردهای متفاوت برای مشتریان.

به‌راحتی قابلیت نصب در اتاق تمیز و کلین روم مجاور را دارد.

So the dynamic box

پس باکس در کدام اتاق های تمیز استفاده می شود؟

قبلاً درباره کاربرد پس باکس صحبت شد و توضیح دادیم که بین هر دو اتاقی که نیاز به جداسازی و تمیزکردن باشد می‌توان از آن‌ها استفاده کرد که شامل صنایع مختلف می‌شود. به‌طورکلی دو نوع از آن‌ها در اتاق‌های تمیز استفاده می‌شود که عبارت هستند از نوع دینامیک و استاتیک که در ادامه درباره هرکدام مفصل توضیح می‌دهیم.

همچنین، از نظر دیگری نیز می‌توان آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد که اکتیو، نیمه اکتیو و پسیو است که درباره مکان مناسب استفاده از هرکدام توضیح داده شد. این دسته‌بندی تفاوتی با استاتیک و دینامیک بودن ندارد اما از آن جا که نوع دیگری به نام نیمه اکتیو وجود دارد از این نام هم استفاده می‌شود.

به‌طورکلی از آن‌ها در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

انواع آزمایشگاه

صنایع شیمیایی

صنایع الکترونیک

بیمارستان به‌ویژه برای اتاق عمل

صنایع غذایی

اجزاء پس باکس

پس باکس از قطعه‌ها و اجزای مختلفی ساخته شده که بسیاری از آن‌ها مشابه هم هستند اما به دلیل اینکه هر نوع از آن عملکرد به‌خصوص خود را دارد، طبیعتاً تفاوت‌هایی نیز وجود خواهد داشت. قسمت‌های زیر به طور عموم در همه انواع آن وجود دارد و لازم است با آن‌ها آشنا باشید.

  • فیلتر HEPA که برای مهار آلودگی استفاده می‌شود و تا حد بسیار بالا از عبور آن‌ها جلوگیری می‌کند.
  • بورد کنترلی که برای تنظیم کردن و کنترل دستگاه استفاده می‌شود. با استفاده از آن می‌توانید تمامی فعالیت‌ها را کنترل کنید و متناسب با نیاز از آن استفاده کنید.
  • چراغ UV که برای کنترل آلودگی و ازبین‌بردن آن‌ها استفاده می‌شود و حتی برای جذب حشرات نیز می‌توانید استفاده کنید. استفاده از آن‌ها برای گندزدایی همیشه موردتوجه بوده است و یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های سازنده هستند.
  • دستگیره در که برای باز و بسته کردن استفاده می‌شود.
  • قفل در که به دو صورت مغناطیسی و ساده است و در ادامه بیشتر با تفاوت آن‌ها آشنا خواهید شد. نوع ساده درب را به طور کامل می‌بندد اما نوع مغناطیسی مانند درب یخچال است که با استفاده از نیروی آهنربا بسته می‌شود.
  • عقربه که برای کنترل و بررسی استفاده می‌شود و نام دیگر آن گیج است و اختلاف فشار را نشان می‌دهد.
  • سیستم روشنایی که یک یا چند لامپ است. در شرایطی که درب باز باشد این چراغ‌ها روشن می‌شوند.
  • سیستم تهویه که با استفاده از مکش، هوا و آلودگی را خارج می‌کند. این سیستم شامل فن و هواکش‌های آن می‌شود.
  • بدنه یا کابین اصلی که از جنس استیل ضدزنگ است و بیشتر وزن را شامل می‌شود.

 pass box

پس باکس دینامیک

شباهت زیادی بین پس باکس های دینامیک و استاتیک وجود دارد برای مثال در ساخت هر دو از استیل ضدزنگ استفاده شده، چراغ UV دارند و مواد سازنده آن‌ها مشابه است. با وجود این، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را بدانید.

مهم‌ترین تفاوتی که بین این دو نوع پس باکس وجود دارد این است که نوع استاتیک برای انتقال ابزار و تجهیزات بین دو محل که سطح تمیز بودن آن‌ها (از نظر میزان آلودگی) مشابه است ساخته شده است. در مقابل، نوع دینامیک این کار را بین دو محیط مختلف انجام می‌دهد یعنی یک قسمت آن کنترل شده و طرف دیگر غیر کنترل شده است.

همچنین، نوع دینامیک دارای قفل داخلی در هر دو طرف است تا درها به‌خوبی بسته شوند و آلودگی به‌طرف دیگر منقل نشود. این نوع، سیستمی دارد که اجازه نمی‌دهد درها به طور هم‌زمان باز باشند بنابراین ابزار با خیال راحت و پس از پاک‌سازی منتقل می‌شوند. در نوع استاتیک قفل‌ها معمولاً مغناطیسی است اما برای مدل دینامیک، باید قفلی استفاده شود که درب را ببندد و از نوع ساده است.

مکش قوی و فیلتر آن باعث می‌شود تا آلودگی‌ها به‌سرعت از بین بروند و در مقابل نوع استاتیک که هیچ فیلتری ندارد انتخاب خوبی به‌حساب می‌آید. در نوع استاتیک هوا بین دو قسمت کنترل شده و کنترل نشده جریان دارد و از قسمتی که فشار کمتر دارد به‌طرف دیگر منتقل می‌شود؛ بنابراین از نظر هوا نیز مثل وسایل، فیلتری وجود ندارد اما در نوع دینامیک هرگز این‌طور نیست و همه چیز حتی هوا فیلتر می‌شود.

شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان تولید کننده اتاق تمیز و در زمینه تولید پس باکس از متخصصان برتر استفاده کرده و پس باکس کلین روم با کیفیت بالا و قیمت مناسب ارائه می نماید.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user
۱۰ آذر ۱۳۹۹
درود مدیریت محترم با سلام واحترام ؛ با توجه به نیاز این شرکت به خرید یک دستگاه Pass Box جهت اتاق توزین از جنس استیل ۳۱۶ طبق شرح زیر : ابعاد : عرض ۱۰۰ – ارتفاع ۱۷۶ – عمق ۸۰ سانتیمتر – ابعاد داخل ۸۰*۸۰*۸۰ سانتیمتر دارای دو درب، اینترلاک، روشنایی، لامپ یو وی، سیستم اکتیو، فیلتر H۱۴ ، فیلتر G۴ در برگشت، کلید اضطراری، آژیر، قفل مگنتیک، سایت گلس ۴۰*۴۰ سانتیمتر، دستگیره درب دارای واشر آب بندی می باشد – کف و سقف دارای پرفراژ می باشند – کلاس A
user
اتاق تمیز ۱۸ آذر ۱۳۹۹
سلام خدمت شما دوست عزیز، برای خرید با شماره ۰۹۱۲۲۲۶۷۳۹۶ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.