اتاق تمیز پرتابل را میتوان بدین صورت معنا کرد که در واقع این دستگاه میتواند با استفاده از فن هایی که در آن ایجاد شده است، جریان هوا را از بالا به پایین ، به سبب فیلترهای هپا بفرستد. اتاق تمیز پرتابل جریان هوا را قبل از ورود به جریان هوای داخلی کنترل کرده و آن مکان یا محیط را با استانداردهای بین المللی و تا کلاس ۱۰۰۰و یا Iso6 می رساند. تا در این محیط بتوان فعالیت های آزمایشگاهی و دارویی را با دقت و اطمینان بالا از عدم آلودگی انجام داد. 

Build a clean room

اتاق تمیز پرتابل

کلین روم پرتابل در حقیقت نوعی فضای محصور است که میزان آلودگی و آلاینده‌های معلق در هوای این اتاق بسیار کم می باشد. در ساخت سقف اتاق تمیز پرتابل از پانل‌های ساندویچی استفاده می شود. علاوه براین، میزان آلاینده‌ها، سطح رطوبت این اتاق نیز باید کاملا کنترل شود. از کلین روم معمولا برای تولید در صنایع پزشکی و داروسازی استفاده می‌شود. هوای ورودی به اتاق تمیز باید کاملا تصفیه شود. به همین دلیل، در مسیر انتقال و هدایت جریان هوا به کلین روم، فیلترهای مخصوص قرار داده می‌شود.

نحوه طراحی و ساخت کلین روم

در ساخت اتاق تمیز رعایت استانداردها و معیارهای خاص ضروری است؛ زیرا هدف از طراحی و ساخت این اتاق‌های کنترل میزان ذرات معلق موجود در هوا، رطوبت اتاق و حجم آلاینده‌های موجود در فضای اتاق می باشد. بنابراین، باید در طراحی و ساخت کلین روم از روشی‌هایی استفاده شود که امکان ورود ذرات آلاینده به اتاق را از بین ببرد، علاوه براین، در صورت ورود ذرات معلق به فضای اتاق، طول عمر و بقای آن‌ها بسیار کم باشد.

وسایل و تجهیزات به کار رفته در این اتاق نیز باید به‌گونه‌ای باشند که مانع از ایجاد آلاینده شوند. برای گردش جریان هوا در اتاق تمیز پرتابل از دو روش استفاده می‌شود. این روش‌ها عبارتند از: جریان لامینار و جریان غیر لامینار. برای انتخاب شیوه گردش هوا در کلین روم باید به نوع کاربرد و محل استفاده آن توجه شود. علاوه بر این مورد، چهار قانون و استاندارد مختلف به‌منظور طراحی اتاق تمیز وجود دارد. اجرای این قوانین موجب عدم نفوذ آلاینده‌ها، عدم ترکیب یا انباشته شدن آلاینده، عدم تولید آلاینده و حذف آلاینده‌ها در کوتاه‌ترین زمان خواهد شد.

Clean industrial room

جریان هوا در اتاق تمیز پرتابل

جریان هوا در این اتاق به‌صورت چندلایه‌ای می باشد. در یک تعریف ساده باید بگوییم که جریان هوای چندلایه به معنی جریان هوای ثابت و دارای جهت و سرعت یکسان است. به‌جز هوای چندلایه، هیچ جریان مقطعی یا متقاطع دیگر وارد اتاق تمیز نمی‌شود. برای تولید جریان چندلایه از یک هود قوی با حداکثر توان استفاده می‌شود.

جریان هوا در اتاق تمیز با استفاده از الگوی عمودی و دو فیلتر مختلف، اجرا می‌شود. استفاده از فیلترها کمک می‌کند که هوای تصفیه‌شده با فشاری مثبت وارد محفظه کلین روم گردد. طبق استانداردهای تعریف شده ذرات معلق در هوای اتاق تمیز باید دارای قطری در حدود 3 تا 12 میکرون باشد. همان‌طور که گفتیم برای حذف ذرات معلق بزرگ از دو فیلتر استفاده می‌شود. این فیلترها عبارتند از:

 • فیلتر اولیه: این فیلترها غالبا پیش فیلتر نامیده شده و قبل از فن‌ها نصب می‌شوند. با استفاده از آن‌ها، هیچ ذره معلق مایکروسکوپی و گرد و غبار نمی‌تواند وارد محفظه اتاق تمیز شود.
 • فیلتر ثانویه: مدل ثانویه جزو فیلترهای اصلی در اتاق تمیز پرتابل است و بعد از فن قرار می‌گیرد. این فیلترها از نوع فیلتر هپا سری h13 هستند که قابلیت جذب ذرات معلق در هوا را دارند. بازه معینی برای فعالیت این فیلترها تعریف‌شده است. به‌عبارت‌دیگر، پس از 4000 ساعت کار باید فیلترهای ثانویه را تعویض کرد.

مشخصه های اتاق تمیز پرتابل

مشخصه‌های خاصی برای اتاق تمیز پرتابل وجود دارد؛ اما اصلی‌ترین مشخصه‌ای که می‌توان در مورد کلین روم‌های پرتابل به آن اشاره کرد، استفاده از فن‌ها، فیلترها، کف‌پوش‌ها و تجهیزات مختلف برای جلوگیری از ورود آلاینده‌ها و ذرات معلق به فضای این اتاق است؛ بنابراین، مهم‌ترین مشخصات هر کلین روم عبارت است از:

 • استفاده از شاسی مستقل ماژولار
 • کاربرد سیستم تهویه از پروفیل آهن است ضدزنگ در تمام محفظه 
 • با توجه به وجود کلاس‌بندی‌های مختلف، برای اتاق تمیز دسترسی به کلاس 10 هزار و 100 هزار ضروری است.
 • استفاده از فیلترهای ثانویه یا هپا
 • محیط داخلی دستگاه اتاق تمیز پرتابل به وسیله پرده های پی وی سی که روشن و شفاف هستند و خاصیت انتی باکتریال دارند از محیط بیرون مجزا میشود.
 • ضرورت وجود یک واحد ایرلاک یا قفل هوا
 • برای اینکه فضای داخلی استریل باقی بماند در داخل از لامپ های UV استفاده میشود .و به وسیله برد دستگاه قابل کنترل است. و روشن و خاموش شدن و زمان آن را به وسیله برد نرم افزار میتوان تنظیم کرد.

Clean portable room

اجزای کلین روم پرتابل

کلین روم‌ها دارای اجزا و تجهیزات مختلف هستند. نوع کاربرد می‌تواند موجب تغییر برخی از تجهیزات ضروری در طراحی و ساخت کلین روم شود. عامل اصلی در انتخاب تجهیزات، عدم ورود آلاینده و ذرات گردوغبار به این اتاقک است. با توجه به اینکه از کلین روم معمولا برای استریل نگه‌داشتن تجهیزات طبی و آزمایشگاهی استفاده می‌شود، بنابراین، تجهیزات در تمام موارد، به‌گونه‌ای انتخاب می‌شوند که مانع از ورود آلودگی به این بخش شود. مهم‌ترین اجزای هر اتاق تمیز شامل موارد زیر است:

 • اجزای استیل
 • کانال‌کشی‌ها، فن‌ها و فیلترها
 • پس باکس
 • سیستم روشنایی
 • بنج
 • پنجره‌های دوجداره
 • درب شیشه‌ای یا آلومینیومی
 • سینک، هود و میز
 • سیستم قفل هوا یا ایرلایک
 • کابینت، کمد و مبلمان
 • سیستم قفل ورودی هوای وابسته یا سیستم اینترلاک وابسته
 • اتاقک توزین
 • فیلترهای هپا و الپا
 • سیستم مانیتورینگ
 • هود لامینار
 • پرده‌های PVC
 • کف‌پوش‌های انتی باکتریال

مهم‌ترین کاربردهای اتاق تمیز پرتابل

همان‌طور که گفتیم در اتاق تمیز پرتابل با استفاده از سیستم تهویه، فن و فیلترهای مختلف، جریان هوای اتاق به استاندارد کلاس 1000 می‌رسد و این اتاقک، محفظه‌ای قابل‌حمل است و دارای فشار مثبت است. استفاده از فیلترهای پرقدرت موجب شده هوای این محفظه فاقد هر نوع آلاینده یا ذرات گردوغبار باشد. به همین دلیل می‌تواند از آن برای استریل نگه‌داشتن وسایل و تجهیزات پزشکی استفاده نمود.

استفاده از کلین روم در دندانپزشکی و آزمایشگاه‌ها نیز بسیار کاربردی است. به دلیل اینکه، تجهیزات مورد استفاده در این بخش‌ها رابطه مستقیمی با سلامتی افراد و جامعه دارند، بنابراین استریل و ضدعفونی نگه‌داشتن آن‌ها ضروری است. این مسئله، ضرورت استفاده از کلین روم قابل‌حمل در حوزه پزشکی را بیشتر آشکار می‌سازد.

علاوه بر این، در برخی صنایع و آزمایشگاه‌های شیمیایی و تخصصی برای تولید هر محصول نیازمند استفاده از مواد و تجهیزات کاملا استریل هستیم. در چنین مواردی نیز می‌توان از اتاق تمیز کمک گرفت. علاوه بر موارد فوق، آزمایشگاه‌های فعال در حوزه زیست‌شناسی سلولی مولکولی و ژنتیک، صنایع داروسازی، علوم وابسته به کشاورزی و گیاه‌شناسی، آزمایشگاه‌های کشت بافت و بافت‌شناسی و اتاق عمل‌ها مهم‌ترین موارد کاربرد کلین روم هستند.

شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان یکی از معروف‌ترین شرکت ها در طراحی و ساخت کلین روم می باشد. این شرکت با استفاده از دانش نوین، نیروی متخصص و تجهیزات مدرن مناسب‌ترین اتاق تمیز پرتابل را تولید و عرضه می نماید.

Manufacturer of clean room

سخن پایانی

اتاق تمیز پرتابل محفظه‌ای قابل‌حمل است. در ساخت و طراحی این محفظه از استانداردهای مختلف استفاده می‌شود. با استفاده از دو جریان هوای لامینار و غیر لامینار، این محفظه از جریان یکنواخت و دارای فشار مثبت بهره‌مند می شود. اتاق تمیز نوعی محفظه است که باید فاقد هر نوع آلاینده و ذرات معلق باشد؛ بنابراین در ساخت آن از قطعات و تجهیزاتی استفاده می‌شود که مانع از ورود ذرات دارای قطر بیش از 12 میکرون به این اتاق شود.

در طراحی این محفظه از فن‌های بسیار قوی و دو نوع فیلتر اولیه و ثانویه استفاده شده و برای جلوگیری از ورود آلاینده و آلودگی به این اتاقک از کف‌پوش‌های آنتی باکتریال و پرده‌های پی‌وی‌سی استفاده می گردد. مناسب‌ترین پنجره برای کلین روم، مدل‌های دوجداره است. درب‌های بکار رفته در طراحی کلین روم پرتابل معمولا از جنس شیشه و آلومینیوم می باشد.

به دلیل اینکه، هیچ آلاینده‌ای نمی‌تواند وارد محفظه ‌این اتاقک پرتابل شود یا حتی اگر آلاینده‌ای موفق به عبور از سیستم فیلتراسیون شده و بتواند به این محفظه وارد شود، عمر مفید آن بسیار کوتاه خواهد بود؛ بنابراین می‌توان از اتاق تمیز برای استریل نگه‌داشتن تجهیزات اتاق عمل و دندانپزشکی استفاده کرد. صنایع داروسازی، کشت بافت، آزمایشگاه‌های ژنتیک و تشخیص طبی، صنایع شیمایی و کشاورزی مهم‌ترین بخش‌هایی هستند که می‌توان از کلین روم در آن‌ها استفاده نمود.

 

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user
۱۸ دی ۱۳۹۹
اجزای اتاق تمیز پرتابل چیست؟
user
اتاق تمیز ۱۸ دی ۱۳۹۹
کلین روم یا اتاق تمیز پرتابل در صنایع بسیار و مختلفی کاربرد دارد. لازم به ذکر است اتاق تمیز پرتابل شامل سازه فلزی، فن فیلتر یونیت، پرده پی وی سی، سیستم هشدار، سیستم کنترلی و تحهیزات سفارشی همانند لامپ UV ، چرخ جهت جابه جایی و... می باشد.