کانال و تاسیسات مرتبط اتاق تمیز

طراحی و ساخت و اجرا انواع کانال های از پیش عایق شده( Preinsulated)، گالوانیزه و استیل. کانال های از پیش عایق شده کمپانی TD استرالیا، کمپانی PAL و ALP. تست های مخصوص کانال ها مطابق با استاندارد SMACNA امریکا تامین فیلترها، دریچه ها و دیفیوزها در انواع و اندازه های مختلف.

طراحی، ساخت و نصب تاسیسات صنعتی

طراحی، ساخت و نصب تاسیسات صنعتی شامل انواع کمپرسورها، چیلر ها، فن ها و سیستم های هوارسان. لوله کشی تاسیسات و تجهیزات مرتبط مخصوصا خط تولید بخار تمیز و آب تزریقی مورد استفاده در صنایع دارویی با استفاده از تکنولوژی جوش ARC و اربیتال ( Orbital Welding). کلیه سیستمهای تاسیسات، HVAC، Package Unit و تاسیسات موتورخانه ای.

طراحی انواع کانال اتاق تمیز

طراحی انواع کانال اتاق تمیز سیستم ویژه تهویه مطبوع هوا است. طراحی انواع کانال اتاق تمیز با لوله های خرطومی شکل از جنس استیل و یا گالیوانیزه انجام می شود. طراحی انواع کانال اتاق تمیز سیستمی برای تهویه هوا در فضای بسته است که مشخصات و ویژگی های خودش را دارد. این سیستم معمولا با کانال کشی ها کار کرده و می تواند دارای مسیر برگشت هوا هم باشد. برای آشنایی با این طراحی و سیستم در ادامه با ما همراه شوید.

طراحی انواع کانال اتاق تمیز چیست؟

کانال های اتاق تمیز وظیفۀ انتقال هوا و تمیز نگه داشتن اتمسفر محیط را دارند و معمولا از طریق طراحی و کانال کشی عمل می کنند. این عملکرد و فرایند موجب شده تا کانال های هوای اتاق تمیز از ورق های گالوانیزه و یا ورقه های استیل تهیه شود که البته برای این مهم خوب است بدانید ورقه ها و کانال های استیل هزینه بیشتری دارد.

کانال کشی های اتاق تمیز به نحوی است که جریان هوا را از بالا به پایین می فرستد و همزمان اگر ذره یا گرد و غبار معلقی در فضا باشد، تمامی آن را به سمت فیلترها هدایت کرده و جذب می کند. به این ترتیب علاوه بر جا به جایی هوا، تمامی ذرات معلق و غبارها نیز وارد فضای اتاق تمیز یا همان کلین روم clean room نمی شوند.

تهویه مطبوع هوا در اتاق های تمیز

همانطور که توضیح داده شد با طراحی انواع کانال اتاق تمیز هوایی کاملا استاندارد و خالص بدون گرد و غبار تولید می شود اما باز هم لازم است تا فضای اتاق تمیز از آلودگی محافظت شود. برای این منظور معمولا متخصصان تلاش می کنند تا با ایجاد فشار منفی از نفوذ هر گونه ذره، غبار یا آلودگی به داخل اتاق ممانعت و جلوگیری کنند. بر همین اساس می توان گفت که این سیستم ها فضایی با کیفیت و سالم را آماده می کنند.

البته باید این مهم را نیز بخاطر داشت که در این طراحی به سهولت تمیز کردن کانال ها نیز اشاره می شود. بخاطر داشته باشید که کانال کلین روم باید بتواند هر گونه غباری را جذب و فیلتر کند، در نتیجه در گام اول خود این کانال ها باید به راحتی تمیز و غبار زدایی شوند. بهتر است که سیستم ها به نحوی تنظیم شوند که در هنگام تمیز شدن و غبار زدایی مانع افت فشار هوا، افت جریان هوای درون کانال، کاهش بازدهی و افت راندمان شوند تا سیستم بتواند کارایی خودش را همچنان حفظ کند.

در انتهای بحث طراحی انواع کانال اتاق تمیز بخاطر داشته باشید که در این فضاها فشار هوا در بالاترین درجه ممکن است. برای همین منظور فشار هوا باید در راهروهای اطراف به صورت تدریجی و ذره ذره کاهش یابد. معمولا طراحی انواع کانال اتاق تمیز به نحوی است که کار را با فشار هوای 45 پاسکال شروع کرده و باید بتواند به صورت آهسته و مداوم این فشار هوا را به 10 پاسکال برساند. این فشار هوا را فشار هوای حداقلی گویند که برای راهروهای اتاق تمیز با همان کلین روم ضروری و واجب است.

در صورتی که درباره این سیستم ها و طراحی ویژه، تهویه مطبوع هوا، کانال کشی های کلین روم و موارد مشابه به مشاوره بیشتر و سوال های دیگر احتیاج دارید با تیم ما تماس بگیرید تا به شما مشاوره داده و جواب پرسش هایتان در این زمینه را بگیرید.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user
۱۸ دی ۱۳۹۹
پایش منظم میکروارگانیسم ها در اتاق تمیز چیست؟
user
اتاق تمیز ۱۸ دی ۱۳۹۹
پایش اتاق تمیز کلین روم یا کنترل میکروارگانیسم باید به صورت مرتب و دوره ای باشد و فاصله بین دوره ها طبق کلاس اتاق تمیز تعیین می شود. پایش باید مطابق استانداردهای WHO صورت گیرد. برای مثال اگر کلاس اتاق تمیز ISO ۷ یا کلاس C باشد، پایش میکروارگانیسم باید هفتگی انجام شود.