طراحی و ساخت سیستم های آب و فاضلاب

خدمات ما در طراحی و ساخت سیستم های آب و فاضلاب شامل موارد زیر است:

- طراحی و شایسته سازی (Qualification ) متشکل از طراحی اولیه (conceptual design) 

- طراحی پایه (Basic Engineering) و طراحی کامل و تفصیلی ( Detail Engineering ) و اجرای پروژه برای واحدهای سیستم های بحرانی (Critical systems) دارویی شامل واحد های تولید آب دیونیزه، واحد تولید آب خالص (Purified water)، آب تزریقی (water for injection) و بخار تمیز (pure steam ) مطابق با آخرین ویرایش USP

– طراحی و ساخت واحدهای محلول تزریقی (Injectable solutions) و خوراکی
– طراحی ، نصب و اجرا سیستمهای فیلتراسیون (RO (Reverse Osmosis) , UF (Ultra Filtration، میکرو فیلتراسیون Micro) Filtration).
– طراحی و ساخت سیستمهای تصفیه آب و فاضلاب برای صنایع غذایی ، دارویی و شیمیایی شامل سیستم های پیشرفته حذف میکروبی (بیولوژیک )، شیمیایی و inactivation system.

– طراحی و ساخت خط تولید آب آشامیدنی 
- طراحی و ساخت آب نما، فواره و آب نمای معمولی،لیزری وموزیکال نماینده شرکت

طراحی سیستم های آب و فاضلاب

طراحی سیستم های آب و فاضلاب باید بر اساس استانداردهای سازمان محیط زیست باشد. البته طراحی سیستم های آب و فاضلاب از یافته های تکنولوژی روز نیز استفاده می کند. طراحی سیستم های آب و فاضلاب یکی از عملیات اجرایی مشترک بین حوزه محیط زیست و مهندسی آب است. در ادامه با هم در این باره بیشتر صحبت کرده و با پروسه طراحی و عملکرد آب و فاضلاب آشنا خواهیم شد.

کلیاتی درباره طراحی سیستم های آب و فاضلاب

سیستم های مرتبط با آب و فاضلاب در تلاش برای طراحی پروسه ای است که با روش های میکروبی و یا شیمیایی فاضلابی که از مصارف گوناگون شهری وارد می شود را تصفیه کند. بخاطر داشته باشید که این سیستم تصفیه باید بر اساس استانداردهای اعلام شده سازمان جهانی محیط زیست باشد. تصفیه فاضلاب روش های مختلفی دارد و همین مهم نیز منجر شده تا سیستم ها و روش های مختلفی برای آن طراحی شود. هدف نهایی تمام این طراحی ها تصفیه ورودی موسوم به فاضلاب خام است تا نتیجه نهایی بر اساس استانداردها مثبت، تمیز و قابل اتکا باشد.

طراحی انواع سیستم های آب و فاضلاب

اما این سیستم ها بر چه اساسی طراحی می شود؟ خوب است بدانید که طراحی سیستم های آب و فاضلاب بر اساس کیفیت فاضلاب ورودی و صنعت مورد نظر تعیین می شود. بر همین اساس تصفیه فاضلاب منازل مسکونی با فاضلاب بیمارستانی یا کارخانه ای متفاوت بوده و هر کدام از این موارد باید حتما بر اساس استانداردهای مورد نظر مرتبط با خودشان تصفیه شوند. در صورتی که می خواهید طراحی سیستم های آب و فاضلاب را بر اساس استفاده صنایع مختلف دسته بندی کنید، می توانید بر اساس لیست زیر عمل کنید:

 • فاضلاب کارواش ها و دیگر صنایع شست و شو
 • فاضلاب کشتارگاهی و صنایع لبنی
 • فاضلاب نساجی ها و رنگرزی ها
 • فاضلاب پرورش ماهی و دیگر مزارع
 • فاضلاب صنایع سیمان و شیشه
 • فاضلاب صنایع چوب و فولاد و صنایع سیمان
 • فاضلاب رنگرزی و کارخانه های رنگ
 • فاضلاب صنایع پتروشیمی
 • فاضلاب صنایع الکتریسیته و برق
 • فاضلاب داروسازی و تجهیزات پزشکی
 • فاضلاب شهری

البته علاوه بر این موارد می توان به موارد دیگری هم در طراحی سیستم های آب و فاضلاب شهری اشاره کرد که کاربری کمتری دارند.

بهبود عملکرد و طراحی سیستم ها

شما می توانید عملکرد و طراحی سیستم ها را تا میزان زیادی بهینه کنید. برای این پروسه نیاز به طراحی پارامترهایی دارید که قابل استفاده باشد. بهتر است در این پروسه حتما دوره طرح مشخص باشد زیرا نمی توان از هر طراحی برای مدت طولانی استفاده کرد. علت این امر وابسته بودن سیستم تصفیه به تکنولوژی روز است و با فناوری های جدید بسیاری از روش ها و استانداردها می تواند تغییر کند.

بهتر است بهینه سازی باید حتما با توجه به تغییرات و نوسانات فصلی، میزان بارش ها و میزان خشکسالی باشد. همچنین در این طراحی حتما به حجم و میزان فاضلاب ورودی نیز توجه کرده و از این مهم بر اساس صنعت مورد نظر و شدت فاضلاب غافل نشد. کیفیت فاضلاب ورودی نیز آخرین پارامتری است که توجه به آن در طراحی می تواند موجب بهبود سیستم و بهینه سازی آن شود.

در انتها امیدواریم توضیحات جامعی را در رابطه با طراحی سیستم های فاضلاب ارائه داده باشیم و تنها به این مهم توجه کنید که از فناوری روز در این زمینه غافل نباشید زیرا یافته های جدید می تواند در طراحی موثر واقع شده و موجب بهبود عملکرد شود.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر
user
حسین پور ۱۳ دی ۱۳۹۹
سیستم های آب و فاضلاب بر چه اساسی طراحی می شود؟
user
اتاق تمیز ۱۳ دی ۱۳۹۹
طراحی و ساخت سیستم های آب و فاضلاب با توجه به نوع صنعت و کیفیت فاضلاب ورودی تعیین می شود. برای مثال سیستم فاضلابی که برای منازل مسکونی طراحی میشود از سیستم فاضلابی که برای بیمارستان یا کارخانجات طراحی می شود متفاوت است.