برای طراحی خط تولید کارخانجات صنایع شیمیایی نیاز به دانش و بهره مندی از ماشین آلات و تجهیزات به روز می باشد که امروزه با هدف کاهش هزینه ها و کارایی بسیار مفید و کارساز نیاز به طراحی بسیار افزایش یافته است. برای طراحی خط تولید نیاز به اصول خاصی می باشد که با بهره مندی از استانداردها به اعتبار سنجی خط تولید می پردازند.

 

طراحی خط تولید صنایع شیمیایی

طراحی خط تولید به منظور ایجاد رابطه ای متقابل میان جریان اطلاعات، جریان مواد، کاربران می باشد که از این طریق شاهد ایجاد روش هایی مطلوب برای طراحی یک مجموعه اقتصادی و مناسب، پیوسته و منسجم می باشد. در طراحی خط تولید صنایع شیمیایی بایستی یک تعادل اقتصادی مطلوب را میان تمامی بخش های تولید، احداث بنا، حراست، تعمیر و نگهداری و مسائل زیست محیطی برقرار نمود تا بتوان کارکرد مناسبی را از خط تولید راه اندازی و طراحی شده به دست آوریم. توجه داشته باشید که سنگ بنای تولید هر کسب و کاری، طراحی خط تولید است و نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری را در کارایی کارخانه و بهره وری در آن کسب و کار دارد. همچنین دقت و توجه بالا در طراحی خط تولید سبب ایجاد روابط فیزیکی بسیار مناسب و تاثیرگذار در کارکرد تمامی بخش ها و ماشین آلات در کارخانجات می شود.

 

طراحی کارخانجات صنایع شیمیایی

 

اصول طراحی خط تولید صنایع شیمیایی

امروزه با هدف برقراری بالاترین کارایی اقتصادی سعی بر آن دارند که در کوتاهترین مدت زمان مواد فرآیند را با هزینه های مقرون به صرفه و در شرایط کاری ایده آل انتقال دهند چرا که کوتاه بودن مدت زمانی که مواد در کارخانه گذرانده می شود، سبب داشتن فرصت بسیار کم برای جذب هزینه ها می شود. از این رو می توان گفت طراحی خط تولید مناسب جریان مواد بوده و برای موفقیت در این زمینه بایستی به این گزینه بسیار دقت و توجه داشته باشیم. چرا که طراحی خط تولید نه تنها تعیین کننده مقدار جریان مواد می باشد بلکه در طراحی و ساختار ساختمان ها به عنوان یک محصور اصلی شناخته می شود. برای طراحی خط تولید بایستی یک سری تجربه و تخصص کافی را در اختیار داشته باشیم تا با سبک و سنگین کردن تمامی موارد و جوانب مناسب ترین و بهترین طرح را انتخاب و پیاده سازی نمود.

 

طراحی خط تولید کارخانه مواد شیمیایی

 

اهمیت طراحی خط تولید صنعت شیمیایی

برای طراحی خط تولید صنایع شیمیایی صحیح و کارساز باید بسیار دقت داشته و با بهره مندی از به روز ترین روش ها و ایده ها مناسب ترین و مطلوب ترین طرح را پیاده سازی نمود. اهمیت طراحی خط تولید روز به روز افزایش یافته و از جمله مزیت های این طراحی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- کاهش منطقی هزینه ها سبب کاهش نرخ قیمت تمام شده و در نهایت سبب افزایش سوددهی می شود
- ایده های عملیاتی و لوازم انتقال صحیح و مکانیزم دقیق جریان مواد با هدف ایجاد تمرکز و پویایی در سیستم تولید
- ترتیب صحیح دستگاه ها با اتکا به الگوی برنامه ریزی جریان مواد سبب افزایش عملکرد و کارایی تولید و نهایت کاهش هزینه ها
- ایجاد ترتیب و هماهنگی فیزیکی دقیق و مناسب از همه تجهیزات، نیروی انسانی، تجهیزات و غیره
- به وجود آوردن حرکت بسیار روان در مواد مورد فرآوری

کارخانه صنایع شیمیایی

 

نکات ویژه در طراحی صحیح خط تولید صنایع شیمیایی

در طراحی خط تولید صنایع شیمیایی بایستی بسیار حرفه ای عمل نمود از این رو پیشنهاد می شود از طراحی های تثبیت شده و متنوع در شرکت های تولیدی صنعتی بهره مند شده و بر اساس امکاناتی که در دسترس می باشد در طراحی خط تولید مربوطه تغییراتی را ایجاد کرد. همچنین استانداردهای مورد نیاز در بررسی مطلوبیت و اعتبار سنجی طراحی خط تولید از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده و برای بررسی دقیق در این خصوص به علم و تخصص کافی در این خصوص نیاز می باشد. از این رو برای اقدام به طراحی خط تولید نمی توان انجام فعالیت ها را به افراد کم تجربه و کارنابلد بسپاریم.

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر