هوارسان ها یا هواسازهای هایژنیک هوارسانها یا هواسازهای هایژنیک (Hygienic AHUs) دستگاههای هوارسان در اتاق تمیز (کلین روم) صنایع مختلف کاربرد دارند. هوارسان (Air Handling Unit) دستگاهی متشکل از اجزاء مختلف می باشد که برای تامین هوای مطبوع و سالم با هدف دستیابی به دما و رطوبت مناسب ساخته می شود. هوارسان ها یکی از اصلی‌ترین دستگاههای تهویه مطبوع می‌باشند. هوارسانهای هایژنیک یا بهداشتی با اجزا استاندارد طراحی و قطعات مختلف آن طوری ساخته می شوندکه قابلیت sanitation ، ضدعفونی و تمیز کردن را داشته باشند. در این نوع هوارسانها در صنایع دارویی و بهداشتی و بیمارستانی جهت تامین هوای پاک و یا استریل استفاده می شوند و با هوارسان ها یا هواسازهای معمولی تفاوت عمده ای دارند.

اجزا عمده سازنده یک هوارسان یا هواساز معمولی شامل تجهیزات زیر است:
۱-دمپر ورودی هوا
۲-فن و محفظه آن
۳-لرزه گیر
۴-کویل های سرمایش و گرمایش
۵-محفظه فیلتر
6-دمپر خروجی هوا

این اجزاء در هواسازهای هایژنیک با دقت خاص و استاندارد ویژه ای طراحی و ساخته می شوندکه در زیر به بعضی از ویژگی های عمده طراحی هواسازهای هایژنیک اشاره می شود:

1- در هواسازهای هایژنیک نباید از سیستم فولی و تسمه استفاده شود فقط از فن های plug یا کوپل مستقیم کم صدا استفاده شود.
2- بهتر است از الکترو موتور شرکت زیمنس یا شرکت کورکاوو و نیکوترا ایتالیا کلاس حرارتی ،F کلاس حفاظتی بالای IP55 استفاده میشود
3-.در کویل های هواسازهای هایژنیک تعداد فین در هر اینج نباید بیش از 8 عدد تجاوز کند.
4- در تمامی بدنه داخلی هواساز باید از ورقه استیل ضد زنگ 316 L جهت ساخت استفاده شود.
5- از لرزه گیر ها در صورت امکان استفاده نشود.
6-سیستم باید قابلیت تمیزکردن و ضدعفونی داشته باشد.

شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان اولین سازنده هوارسانهای هایژنیک برای صنایع دارویی ،بهداشتی و بیمارستانی می باشد. هواسازهای هایژنیک شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان دارای سه سال گارانتی و پنج تا ده سال خدمات پس از فروش می باشد.

استاندارد های هواساز

 • استانداردهای BS در خصوص ساخت بدنه ،نشت هوا از بدنه ، بازده حرارتی و عایق صورتی بدنه هواسازها
 • هندبوک جامع طراحی هواساز و فن ها از سری کتابهای ارزشمند TDP کریر
 • استانداردهای طراحی IECC & ICC امریکا
 • استاندارد Ashrare 90
 • استاندارد AMCA در خصوص قرارگیری فن و موتور هواساز
 • استاندارد ساخت و تست هواسازها از AHRI
 • استاندارد ساخت و تست روفتاپ پکیج ها از AHRI
 • استاندارد Eurovent در خصوص مصرف انرژی هواسازها
 • استاندارد BS در خصوص فن ها
 • کلیه استانداردهای فیلترهای هوا هپا، الپا،کیسه ی و … (کلین روم ، اتاق عمل و …. )
 • پاورپوینت سمینار آموزشی Ashrae در خصوص هواسازها در سال ۲۰۱۶
 • کلیه استانداردهای رده بندی و بازدهی هواسازها از AHRI
 • استاندارد ساخت و تاییده کویل های گرمایشی و سرمایشی هواسازهاپ
 • استاندارد ساخت و تاییده مبدل های هوا به هوا جهت کاهش مصرف انرژی هواسازها
 • آخرین ورژن استاندارد Ashrae در خصوص هواسازها برگرفته از هندبوک سیستم و تجهیزات ۲۰۱۶
 • کتاب کاربردی سیستم های کنترلی هواسازها استاندارد و هایژنیک

 

هواساز هایژنیک

 

طراحی هواساز هایژنیک

طراحی هواساز هایژنیک نیازمند دانش و تخصص ویژه ای است. برای ساخت و طراحی هواساز هایژنیک باید از تجهیزات مختلف با کارایی خاص بهره مند شد.

برای طراحی هواساز هایژنیک دانش و تخصص ویژه ای لازم است. این دستگاه ها از آنجایی که استریل و پالایش کامل هوا را در اختیار ما قرار می دهند، هزینه ی بیشتری نیز درخواست می کنند. از هواساز هایژنیک می توان در بخش های ویژه استفاده کرد. این محصولات از نظر ساختاری کاملا شبیه هواساز های معمولی است.

طراحی هواساز هایژنیک به چه صورت انجام می شود؟ در نظر گرفتن چه الزاماتی برای ساخت چنین هواساز هایی ضروری است؟ در ادامه به طور کلی به بررسی و ارزیابی این مسئله خواهیم پرداخت.

هواساز هایژنیک که از آن به عنوان هواساز بهداشتی نیز یاد می شود از لحاظ ویژگی های ساختاری کاملا شبیه به هواسازهای معمولی می باشد ولی کارایی این محصول بسیار بالا است و بکار گیری آن می تواند 99.99 درصد هوای پاکیزه را در اختیار ما قرار خواهد داد. بکار گیری چنین هوایی کاملا پاکیزه و عاری از هرگونه آلودگی در بسیاری از موارد ضروری است. از مهمترین کاربرد این محصول می توان در:

بیمارستان ها
آزمایشگاه ها
شرکت های داروسازی
صنایع غذایی
طراحی اتاق تمیز
برخی از صنایع شیمیایی

را نام برد. ساخت هواساز هایژنیک نیازمند تخصص و دانش ویژه است، از آنجا که این نوع از هواسازها قرار است در محیط های خاص مورد استفاده باشد، برای ارزیابی آنها استانداردهای مختلفی موجود می باشد.

بررسی طراحی هواساز هایژنیک

در هواساز هایژنیک از فیلتراسیون و درز بندی های کاملا پیشرفته ای استفاده می گردد و همین عامل می تواند کیفیت هوای را مطلوب تر سازد. پکیج هواساز هایژنیک شامل لوله های سرد و گرمی است که به بویلر و چیلر متصل شده اند و منبع تغذیه برای کارکرد این دستگاه از طریق این دو دستگاه فراهم می شود.

شرکت های مختلفی در سراسر جهان در تولید هواساز هایژنیک فعالیت دارند و هر کام از این شرکت ها محصولاتی با استاندارد خاص و کیفیت ویژه طراحی می کنند. تجهیزات به کار رفته در ساخت این هواسازها به طور قابل ملاحظه در قیمت نهایی آن تاثیر گذار است. اجزای تشکیل دهنده ی هواساز هایژنیک:

بدنه دستگاه
فن و موتور الکتریکی
کویل های حرارتی
دستگاه های رطوبت گیر
دستگاه های رطوبت زن
فیلترهای دستگاه
لامپ UV
می باشد. با توجه به داشتن سیستم فیلتراسیون قوی این دستگاه قادر است به طور کامل ذرات معلق و گرد و خاک موجود در هوا را از بین ببرد.

 

هوارسان

 

هزینه ایجاد هواساز هایژنیک

هزینه طراحی هواساز هایژنیک همانطور که در بخش قبلی اشاره شد به فاکتورهای مختلفی وابسته است. زمانی که از تجهیزات ویژه ای برای ساخت آن استفاده می شود، به مراتب هزینه درخواستی آن نیز بیشتر خواهد بود.

گفتنی است که قیمت پیشنهادی برای هواساز هایژنیک در مقایسه با هواساز های معمولی نیز بسیار زیاد است به همین دلیل فقط در شرایط ویژه می توان از آنها استفاده کرد. به کار گیری این محصولات در همه بخش ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. امروزه به منظور بهینه ساختن کارایی این دستگاه ها شرکت های تولیدی در نظر دارند از فیلترهای متفاوتی استفاده کنند که مصرف انرژی کمتری داشته باشد.

باید و نبایدهای طراحی هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک این فرصت را به ما داده است که بتوانیم از استریل کردن هوا و پالایش کامل آن مطمئن باشیم. این دستگاه ها با داشتن قدرت بالا، تهویه مورد نظر را در مدت زمان بسیار کوتاه انجام می دهند. برای خرید این نوع از محصولات حتما شرکت و مراکز معتبر را هدف قرار دهید تا بتوانید از کارایی آنها مطمئن باشید.

طراحی هواساز هایژنیک عاری از عیب نیست این دستگاه نیازمند:

هزینه تعمیرات بیشتر
هزینه نصب و راه اندازی بیشتر
هزینه تعویض فیلتراسیون بیشتر
می باشد و همین امر کارایی و استفاده آنها را محدود ساخته است. اگر بتوان راهکار مطلوبی برای کاهش این هزینه ها به دست آورد در این صورت در بخش های مختلف می توانیم از مزایای این محصولات بهره مند شویم.

در پروژه های اتاق تمیز به دلایل خاص معمولا نمی توان از هوای برگشتی استفاده کرد و لذا سیستم در اکثر موارد به صورت ۱۰۰٪ از هوای تازه (full fresh) استفاده میگردد. پس در چنین مواقعی بحث میزان مصرف انرژی کنترل آن بهره وری و بازیابی انرژی مطرح میگردد و بسیار حائز اهمیت است. در هواساز هایژنیک شرکت اندیشگران جامع صنعت ایرانیان همواره در بخش های مختلف دستگاه سعی بر آن شده که جلوی تلفات تا حد امکان گرفته شود. در ساخت هواساز از پروفیل ، یراق آلات و قطعات بسیار مستحکم و با کیفیت فوق حرفه ای استفاده می شود. برخی از ویژگی های هواساز هایژنیک شرکت اندیشگران صنعت ایرانیان.
* پوسته و اجزای سازنده از جنس استنلس استیل.
* اجزای جدا شدنی برای استفاده آسانتر.
* اتصالات و کورنرهای از جنس پی وی سی.
* فضای بین اجزای باکس به صورت کاملا هوابند.
* استفاده از فیلتر های هپا و اولپا ، لامپ یو وی، و اوزون برای هواساز سوپر هایژنیک با بازدهی بالا و با قابلیت جذب ۱۲٪میکرون جهت ضدعفونی هوای تهویه شده
* درزگیر های اطراف درب های هواساز هایژنیک کاملا هوابند.
* در دمپر هوا یا تیغه های آلومینیومی کاملا هوابند.
کابینت بسیار مستحکم مطابق با استاندارهای هواساز هایژنیک.
*رعایت استاندارد DINبه جهت ساخت دستگاه و سهولت نظافت داخلی و کلیه قطعات دستگاه
*استفاده از فن فول تسمه یا کوپل مستقیم با کارایی بالا در هواساز
لازم به ذکر است که این هواساز ها در بیمارستان ها به عنوان هواساز بیمارستان و یا در آزمایشگاه ها (هواساز آزمایشگاه)
در سالن تولید و اصلاح بذر (هواساز سالن بذر) در سالن های فوق العاده حساس جهت تولید تجهیزات خاص (هواساز سالن تجهیزات الکترونیک )، هواسازی کارخانجات، و در تولید دارو (هواساز سالن دارو)……. و کلیه مراکزی که نیاز به هوای پاک دارند قابل استفاده است.

مزایا هواساز هایژنیک 

هواساز هایژنیک عضو اصلی از یک سیستم مرکزی است که در اتاق تمیز (کلین روم) ساختمان بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، صنایع داروسازی و موارد مشابه که نیاز به محیط استریل دارند، تعبیه می‌شود. این سیستم‌های مرکزی بنابر نیاز و نحوه استفاده کاربر، می‌توانند عملکرد‌های مختلفی داشته باشند. از جمله: تهویه، گرمایش، سرمایش، فیلتراسیون چند سطحی و...

از جمله مزایای این نوع سیستم تهویه متبوع، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

انجام سریع‌تر امور

ترمیم و تعمیر هواساز هایژنیک به زمان کمتری نسبت به جایگزینی کل سیستم‌ها نیاز دارد که ممکن است نیاز به برنامه ریزی و طراحی جدید داشته باشند. سیستم‌های جدید تهویه مطبوع، مستلزم این هستند که مراحل نصب و... در فازهایی انجام شود تا عمر کلی پروژه افزایش یابد. با این حال، ترمیم سیستم و تعمیر تجهیزات موجود زمان کمتری می‌برد؛ بنابراین بر روند کاری که در اتاق تمیز انجام می‌شود، تأثیر نمی‌گذارد.

مزاحمت کمتر

تعویض تجهیزات تهویه مطبوع، بخش‌های زیادی از سیستم را برای مدت زمان‌های مختلف مختل می‌کند. این موضوع باعث عدم تعادل در سیستم و ساختمان می‌شود. این موضوع الگوهای ترافیکی و راندمان کارکنان را تغییر می‌دهد، سر و صدا ایجاد می‌کند. به عبارتی مزاحم کار می‌شود و بر بهره‌وری و روحیه کارکنان تأثیر می‌گذارد. با توجه به موضوعی که در بند قبل گفته شد، سازمان‌هایی که از هواساز هایژنیک استفاده می‌کنند تاثیر منفی بسیار کمتری نسبت به سایر سازمان‌ها خواهند پذیرفت. تقریبا صفر.

هزینه کمتر

علاوه بر همه این موارد، سیستم هواسازهایژنیک کمتر دچار خرابی می‌شود. خرابی کمتر و زمان موردنیاز کوتاه‌تر برای انجام تعمیرات، هزینه کمتری را نیز به همراه دارد و این مسئله، هرگز از ذهن مدیران تاسیسات دور نیست. ترمیم و تعمیر هواسازهایژنیک، طول عمر تجهیزات موجود را نیز افزایش می‌دهد. همچنین کارایی آن را بهبود بخشیده و میزان انرژی مورد نیاز را کاهش می‌دهد.

تفاوت هواسازهایژنیک و هواساز معمولی

در هواساز هایژنیک، بر خلاف هواساز معمولی، پروفیل‌های جانبی و تکیه گاه‌های مخصوصی طراحی شده‌اند. از آنها به منظور به حداقل رساندن هرگونه تورفتگی یا برآمدگی که ممکن است منجر به تجمع گرد و خاک شود، استفاده می‌شود. علاوه‌بر این، سطوح داخلی پانل‌های جانبی به طور کامل از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند. همچنین، روکش پایه داخلی و خارجی از فولاد گالوانیزه است.

طرز کار دستگاه هواساز هایژنیک

وظیفه اصلی هواساز هایژنیک این است که هوای بیرون را بگیرد، آن را مجددا تهویه کرده و به عنوان هوای تازه و مطبوع، به داخل ساختمان بفرستد. این سیستم همچنین، هوای غیر مطبوع را کاملا از داخل ساختمان خارج می‌کند و این موضوع، باعث می‌شود که ساختمان دارای اتمسفر مطبوع، دل‌نشین و جذابی برای کارکنان باشد. هواسازهای هایژنیک به مجراهایی متصل می‌شوند که از طریق آن، هوای مطبوع را داخل ساختمان پخش کرده و هوایی که نیاز است از ساختمان خارج شود را به خوبی، از ساختمان خارج کنند.

موارد استفاده از هواساز هایژنیک

ساختار و اجزای هواسازهایژنیک به شیوه‌ای طراحی می‌شود که با سایر هواسازها کاملا متفاوت است. از این نوع هواساز‌ها در اتاق تمیزهای حساسی استفاده می‌شود که نمی‌توان شرایط مورد نیاز در آن‌ها را با شرایط مورد نیاز در سایر اتاق‌های سازمان یکی دانست. در نتیجه، هواساز هایژنیک که از آن به عنوان واحدهای هوارسان بهداشتی نیز یاد می‌شود در اتاق‌های عمل جراحی، کلین‌روم، داروسازی‌ها، آزمایشگاه‌های شیمی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارتی دیگر، از هواسازهایژنیک در مکان‌هایی که در آنها شرایط استریل و حساس مورد نیاز است، استفاده می‌شود.

جمع بندی

هواساز هایژنیک، نوعی سیستم تهویه مطبوع است که با سایر هوارسان‌ها متفاوت است. این نوع هواساز ها در نتیجه تفاوت‌های موجود، مزایایی با خود به همراه دارند که در مورد آنها به تفصیل صحبت شد. از هواسازهایژنیک فقط در محیط‌هایی استفاده می‌شود که باید در آنها شرایط استیل حاکم باشد.

 

امتیاز دهید :
نظرات کاربران
ارسال نظر